Przyszłość dla współpracy przemysłu obronnego Polski i Hiszpanii rysuję się w jasnych barwach
13.12.2013, 00:00
13.12.2013, 00:00
Zadeklarowali to uczestnicy polsko-hiszpańskiego okrągłego stołu eksperckiego, poświęconego współpracy obu krajów w dziedzinie polityki bezpieczeństwa i obrony a także perspektywom kooperacji ich przemysłu obronnego.
    Zadeklarowali to uczestnicy polsko-hiszpańskiego okrągłego stołu eksperckiego, poświęconego współpracy obu krajów w dziedzinie polityki bezpieczeństwa i obrony a także perspektywom kooperacji ich przemysłu obronnego.
    W jego trakcie rozmawiano o współpracy politycznej w dziedzinie bezpieczeństwa i obrony. Oba państwa mimo odmiennej percepcji zagrożeń – Hiszpania  kładzie nacisk na zagrożeniach pochodzących z południowego otoczenia a Polska postrzega źródła niestabilności we wschodnim sąsiedztwie Europy – wspierają rozwój Wspólnej polityki bezpieczeństwa i obrony (WPBiO). Świadczy o tym czemu inicjatywa „Weimar plus”  wspólnie z Francją, Niemcami i Włochami inicjatywę proponującą reformy WPBiO.
    Omawiając przyszłą współpracę przemysłu obronnego obu państw, wskazywano na dotychczasowe sukcesy, a szczególnie hiszpańskie inwestycje w zakłady PZL Okęcie (obecnie EADS PZL "Warszawa-Okecie" S.A.), które m.in. stały się dostawcą komponentów dla produkowanych w Hiszpanii samolotów C-295 i A400M. Ogromne oczekiwania na pogłębienie kooperacji widzi się w planach modernizacji sił zbrojnych RP. Nie uda się jednak tego osiągnąć bez sformułowania odpowiednich ram politycznych i to jest największe wyzwanie dla rządów obu krajów.   
    Dyskutując na temat konsolidacji przemysłów zbrojeniowych wskazano na zupełnie inne doświadczenia obu państw. Hiszpania dołączyła do głównego nurtu konsolidacji europejskiego sektora obronnego wnosząc udział do EADS i prywatyzując firmy obronne z udziałem kapitału zagranicznego, Polska w dużym stopniu zachowała państwową kontrolę nad tym sektorem przemysłu. W odpowiedzi na nowy nurt konsolidacji w sektorze obronnym UE, Polska może jednak z sukcesem wykorzystać hiszpańskie doświadczenia ze skuteczną polityką przemysłową wobec branży obronnej.
    Polsko-hiszpański okrągły stół ekspercki odbył się 10 grudnia w Warszawie w siedzibie PISM dzięki współpracy z Ambasadą Hiszpanii. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele resortów spraw zagranicznych oraz obrony, a także eksperci i reprezentanci hiszpańskich i polskich firm sektora obronnego.