Promocja tomu Polskie Dokumenty Dyplomatyczne 1937 w Domu Spotkań z Historią

Początek spotkania: 26.03.2013, 00:00
Zakończenie spotkania: 26.03.2013, 00:00
800x600 Normal 0 21 false false false PL X-NONE X-NONE MicrosoftInternetExplorer4 /* Style Definitions */ table.MsoNormalTable Prezentacja kolejnego tomu z serii Polskie Dokumenty Dyplomatyczne, tym razem za rok 1937, odbyła się 26 marca br. w Domu Spotkań z Historią. W spotkaniu wzięli udział: profesor Włodzimierz Borodziej, redaktor naczelny serii, dr Jan Stanisław Ciechanowski, redaktor tomu, oraz profesor Marek Kornat jako komentator. Profesor W. Borodziej przedstawił cele i założenia wydawnictwa, a redaktor tomu opowiedział o dokumentach w nim zamieszczonych.Podczas spotkania wyemitowano film dokumentalny z 1937 roku (kronika PAT) poświęcony wizycie króla Karola II w Polsce, 26–30 czerwca.
Promocja PDD 1937/fot. Agnieszka Kopeć

Prezentacja kolejnego tomu z serii Polskie Dokumenty Dyplomatyczne, tym razem za rok 1937, odbyła się 26 marca br. w Domu Spotkań z Historią. W spotkaniu wzięli udział: profesor Włodzimierz Borodziej, redaktor naczelny serii, dr Jan Stanisław Ciechanowski, redaktor tomu, oraz profesor Marek Kornat jako komentator. Profesor W. Borodziej przedstawił cele i założenia wydawnictwa, a redaktor tomu opowiedział o dokumentach w nim zamieszczonych. Podczas spotkania wyemitowano film dokumentalny z 1937 roku (kronika PAT) poświęcony wizycie króla Karola II w Polsce, 26–30 czerwca.

               Dr Ciechanowski omawiając tom wskazywał, iż rok 1937 stanowił ostatni okres względnego spokoju w Europie, mimo to wśród kierowników polskiej polityki zagranicznej dało się zauważyć niepokój przed erozją systemu wersalskiego. Stąd usilne starania, by doprowadzić, z jednej strony, do normalizacji stosunków z Niemcami (negocjacje w sprawie umowy mniejszościowej i przyszłości Gdańska), a z drugiej – do pogłębienia sojuszu z Francją i Wielką Brytanią. W obu przypadkach widać, że polityka ta była prowadzona przez polskie MSZ w sposób zaplanowany i konsekwentny.

            W swoim komentarzu profesor M. Kornat zwrócił uwagę na widoczne w dokumentach dążenie do budowania przez Polskę własnego systemu sojuszów, opartego na trójkącie Warszawa–Budapeszt–Bukareszt. Do tej myśli nawiązywała projekcja filmu o wizycie króla Rumunii Karola II. W późniejszej dyskusji na temat funkcjonowania MSZ w międzywojniu i jakości aparatu urzędniczego poruszano między innymi kwestię stosunków polsko-czechosłowackich, podkreślając wzajemną nieufność. Dyskusję zakończono pytaniem, w jakiej mierze kierownicy polityki zagranicznej zdawali sobie sprawę ze słabości Polski wobec III Rzeszy.

            Seria PDD, w której do tej pory ukazało się 18 tomów, ma na celu udostępnienie szerokiemu gronu odbiorców najważniejszych dokumentów ilustrujących polską politykę zagraniczną w okresie międzywojennym i PRL. W tym roku Polski Instytut Spraw Międzynarodowych planuje opublikowanie dwóch kolejnych tomów serii PDD.

Opracował Łukasz Sobechowicz

Więcej informacji o serii PDD

Organizatorzy:

PISM     dsh_mini

Patroni medialni:

logo Newsweek_HISTORIA_cz histmag-logo-2-kwadrat  1-TVP_Historia_kontra