Priorytety bezpieczeństwa w regionie Morza Bałtyckiego – perspektywa Finlandii, Szwecji i Polski
12.06.2017, 00:00
12.06.2017, 00:00
O znaczeniu Finlandii i Szwecji dla bezpieczeństwa w regionie Morza Bałtyckiego dyskutowali uczestnicy seminarium zorganizowanego przez PISM 12 czerwca 2017 r.

O znaczeniu Finlandii i Szwecji dla bezpieczeństwa w regionie Morza Bałtyckiego dyskutowali uczestnicy seminarium zorganizowanego przez PISM 12 czerwca 2017 r. W dyskusji moderowanej przez Dyrektora Instytutu dr Sławomira Dębskiego wzięli udział ambasador René Nyberg - współautor raportu na temat możliwych konsekwencji członkostwa Finlandii w NATO, ambasador Krister Bringéus - autor raportu poświęconego szwedzkiej współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa oraz Bartosz Cichocki podsekretarz stanu w polskim MSZ.

Ambasador Nyberg podkreślał, że członkostwo Finlandii i Szwecji w NATO tylko w nieznacznym stopniu wzmocniłoby zdolność do odstraszania Rosji, wywołując jednocześnie poważne strategiczne konsekwencje. – W przypadku Finlandii taka decyzja nie jest tylko kwestią techniczną. To wybór brzemienny w skutki – podkreślał. Dlatego oba państwa próbują wzmacniać swoje bezpieczeństwo oraz stabilność w regionie Morza Bałtyckiego przez pogłębianie współpracy z Sojuszem, nie podejmując decyzji o członkostwie. Nie wykluczają jednak takiej decyzji w dowolnym momencie. Zdaniem ambasadora Bringéusa gdyby taka decyzja miała zapaść, oba państwa powinny podjąć ją równocześnie.

Dyplomaci z Finlandii i Szwecji podkreślali, że priorytetem dla ich państw jest wzmacnianie wzajemnej współpracy, pogłębianie relacji z USA a także z innymi partnerami, zwłaszcza z Polską. Od czasu aneksji Krymu oba państwa podjęły też decyzje, które mają wzmocnić narodowe zdolności obronne. Finlandia przystosowuje się do m.in. zwalczania zagrożeń hybrydowych, natomiast Szwecja postanowił przywrócić częściowo pobór do wojska i zwiększyć wydatki na obronność.

Minister Cichocki podkreślał, że Polska jest zainteresowana rozwojem współpracy ze Szwecją i Finlandią, zwłaszcza w oparciu o wspólne ćwiczenia oraz rozwój niezbędnych zdolności militarnych i wywiadowczych. Nowe perspektywy otwierają się także przed przemysłem obronnym dzięki Europejskiemu Funduszowi Obronnemu (EDF), który umożliwi wykorzystanie środków z budżetu UE do wspierania rozwoju nowych technologii w przemyśle obronnym w Unii oraz do pozyskiwania zdolności wojskowych przez państwa członkowskie.

Uczestnicy dyskusji byli zgodni, że państwa demokratyczne muszą się zdecydowanie przeciwstawiać rosyjskim próbom wymuszenia strefy wpływów w Europie, ale powinny jednocześnie utrzymywać dialog z Rosją.

Wojciech Lorenz