Prezentacja Polskich Dokumentów Dyplomatycznych 1934

Początek spotkania: 30.03.2015, 00:00
Zakończenie spotkania: 30.03.2015, 00:00
W PISM odbyła się debata Dyplomatyczny majstersztyk czy historyczna pomyłka? (polsko-niemiecka deklaracja o niestosowaniu przemocy z 1934 r.), która została zorganizowana w związku z publikacją tomu Polskie Dokumenty Dyplomatyczne 1934.
fot. Karolina Siemion-Bielska/MSZ
W PISM odbyła się debata Dyplomatyczny majstersztyk czy historyczna pomyłka? (polsko-niemiecka deklaracja o niestosowaniu przemocy z 1934 r.), która została zorganizowana w związku z publikacją tomu Polskie Dokumenty Dyplomatyczne 1934. W dabacie uczestniczyli:


Katarzyna Kacperczyk

Podsekretarz stanu ds. polityki afrykańskiej, azjatyckiej i bliskowschodniej, dyplomacji publicznej i ekonomicznej, Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Prof. Włodzimierz Borodziej
redaktor naczelny wydawanej przez PISM serii Polskie Dokumenty Dyplomatyczne
Instytut Historyczny, Uniwersytet Warszawski, PISM

Prof. Stanisław Żerko
redaktor tomu
Instytut Zachodni w Poznaniu, Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni

MODERACJA:
Piotr Długołęcki
Historyk MSZ




***

okładka PDD 1934


Tom Polskie Dokumenty Dyplomatyczne 1934 jest już 21. tomem opublikowanym w ramach serii PDD. Zawiera 348 archiwalnych dokumentów, które ilustrują działania polskiej dyplomacji w 1934 roku. Najwięcej uwagi poświęcono stosunkom polsko-niemieckim, a zwłaszcza podpisaniu deklaracji o niestosowaniu przemocy, która była jednym z najważniejszych aktów prawnych zawartych przez dyplomację II RP.
Wiele miejsca poświęcono także wizycie ministra Józefa Becka w Moskwie – jedynej podróży szefa polskiej dyplomacji do ZSRR w całym okresie międzywojennym. Jej efektem było przedłużenie do 1945 r. polsko-radzieckiego układu o nieagresji.
Znaczna część publikowanych archiwaliów dotyczy aktywności polskiej dyplomacji na forum Ligi Narodów, a za szczególnie istotną uznać należy wrześniową deklarację ministra Becka dotyczącą spraw mniejszościowych.
W tomie także bogato udokumentowano kulisy negocjacyjne związane ze złożeniem przez Francję propozycji zawarcia tzw. paktu wschodniego i jej wpływ na relacje bilateralne Paryż–Warszawa.
Ciekawe uzupełnienie publikacji stanowią materiały dotyczące sytuacji w Wolnym Mieście Gdańsku, która miała swe odzwierciedlenie zarówno w stosunkach Polski z Niemcami, jak i w stosunkach z Ligą Narodów.
Zdecydowana większość opublikowanych w tomie dokumentów to materiały tajne, dotychczas niepublikowane, pochodzące zarówno z polskich, jak i zagranicznych archiwów.