Polski biznes patrzy na Wschód – PISM na Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach
07.05.2014, 00:00
07.05.2014, 00:00
Przyszłość Europy Środkowej i Wschodniej i gospodarek kraju tego regionu wobec kryzysu na Ukrainie i faktycznej wojny rosyjsko-ukraińskiej była tematem organizowanej przez PISM sesji: Co dalej na wschodzie podczas VI Europejskiego Kongresu Gospodarczego, który odbywał się w dniach 7-9 maja 2014 r. w Katowicach.
Przyszłość geopolityczno-ekonomiczna Europy Środkowej i Wschodniej wobec kryzysu na Ukrainie i faktycznej wojny rosyjsko-ukraińskiej była tematem organizowanej przez Polski Instytut Spraw Międzynarodowych sesji „Co dalej na wschodzie”. Debatę, przeprowadzoną podczas VI Europejskiego Kongresu Gospodarczego, odbywającego się w dniach 7-9 maja 2014 r. w Katowicach, zdominowały dwa zagadnienia: kwestia dalszej destabilizacji sytuacji we wschodniej Ukrainie oraz prawdopodobieństwo rosyjskiej interwencji zbrojnej na dużą skalę.

Perspektywy rozwoju sytuacji na Ukrainie są złożone. Uczestnicy panelu zgodnie stwierdzili, iż do 25 maja – dnia wyborów prezydenckich na Ukrainie – trudno oczekiwać jakiejkolwiek poprawy sytuacji. Niepewna jest przyszłość gospodarki ukraińskiej i to nie tylko ze względu na pogłębiający się konflikt z Rosją. Oligarchiczna struktura państwa czy powszechna korupcja wymagają radykalnych reform. Jak wskazywano, rozwiązanie jest tylko jedno: przyjęcie i wdrożenie przez Kijów prawodawstwa unijnego. Z kolei koszty zajęcia Krymu i działań na Ukrainie będą wysokie także dla Rosji. Jej budżet jest w głównej mierze zależny od wpływów ze sprzedaży gazu i ropy. Ograniczenie zakupów surowców przez europejskiej koncerny oraz spadek ich cen mogą postawić Moskwę w kłopotliwej sytuacji. Trudno jednak przesądzać, czy to wymusi na niej zajęcie bardziej koncyliacyjnego stanowiska. Uczestnicy debaty podkreślali potrzebę obecności polskiego biznesu zarówno na Ukrainie, jak i w Rosji, mimo wielu problemów i przeszkód, a przede wszystkim wysokiego ryzyka współpracy ze wschodnimi sąsiadami.

W dyskusji wzięli udział: Rafał Antczak – członek zarządu, Deloitte Business Consulting SA; Stanisław Ciosek – ambasador RP w ZSRR i Rosji w latach 1989-1996; Justyna Gładyś z Departamentu Wschodniego MSZ; Adam K. Prokopowicz – prezydent, Institute on Global Innovation and Logistics. Spotkanie moderował Piotr Kościński z PISM.

Podczas tegorocznego Europejskiego Kongresu Gospodarczego odbyło się ponad 100 sesji tematycznych z udziałem ponad 6 tys. uczestników oraz kilkuset panelistów, w tym przedstawicieli rządu RP i innych państw europejskich, komisarzy unijnych, prezesów największych polskich firm i naukowców. Tematyka kongresu obejmowała najważniejsze kwestie dla gospodarki polskiej i europejskiej, w tym stosunki gospodarcze Polski z zagranicą. Szczególną uwagę poświęcono perspektywom rozwoju współpracy z Afryką, Chinami i Pakistanem.

Oprócz organizowanej przez PISM sesji poświęconej Ukrainie, przedstawiciel Instytutu Artur Gradziuk był moderatorem sesji „Polski biznes za granicą – wsparcie państwa”. W dyskusji uczestniczyli przedstawiciele biznesu oraz instytucji wspierających polskie firmy na rynkach zagranicznych. Polska coraz aktywniej promuje krajowe przedsiębiorstwa za granicą, a dyplomacja ekonomiczna dołączyła do kluczowych priorytetów polskiej polityki zagranicznej. Przedstawiciele biznesu prezentowali swoje doświadczenia ekspansji na rynkach zagranicznych, oczekiwania wobec państwowych instytucji oraz wskazówki, jak efektywnie wspierać ich we współpracy z zagranicznymi partnerami.


Fot. Jadwiga Winiarska


Więcej informacji o Europejskim Kongresie Gospodarczym


Zapraszamy również: Wirtualne biuro prasowe