Polski Instytut Spraw Międzynarodowych bierze udział w projekcie EvoCS
Początek spotkania: 25.07.2014, 00:00
Zakończenie spotkania: 25.07.2014, 00:00
Zakończenie spotkania: 25.07.2014, 00:00
Dotyczy on zmieniającej się koncepcji bezpieczeństwa w Europie i ma na celu stworzenie całościowego obrazu, tego jak jest ono w niej postrzegane.
Dotyczy on zmieniającej się koncepcji bezpieczeństwa w Europie i ma na celu stworzenie całościowego obrazu, tego jak jest ono w niej postrzegane.
Posłuży temu analiza uwarunkowań bezpieczeństwa (jak np. bezpieczeństwo fizyczne, dobrobyt gospodarczy, integralność terytorialna, ochrona środowiska i ekologia, tożsamość kulturowa, stabilność społeczna), percepcji zagrożeń (z perspektywy Unii Europejskiej, państw, przedsiębiorstw, społeczeństwa obywatelskiego, osób fizycznych i gospodarstw domowych), różnic w jego postrzeganiu w różnych regionach Europy i wreszcie, ewolucji tych poglądów. Znaczna część projektu będzie realizowana na podstawie studiów przypadku, dotyczących czterech obszarów w Unii Europejskiej: zachodnio-śródziemnomorskiego, wschodniej granicy UE, północno-zachodniego oraz Europy południowo-wschodniej. PISM odpowiedzialny jest przede wszystkim za przeprowadzenie badań dotyczących percepcji zagrożeń przy wschodniej granicy UE.
Istotnym założeniem projektu jest zidentyfikowanie różnych europejskich koncepcji bezpieczeństwa i analiza podobieństw i rozbieżności pomiędzy nimi. Rezultatem badań będzie sformułowanie rekomendacji i opracowanie wytycznych dla decydentów odpowiedzialnych za kształtowanie działań mających wpływ na rozwijającą się europejską koncepcję bezpieczeństwa.
EvoCS jest finansowany przez Komisję Europejską w ramach Siódmego Programu ramowego (SEC-2013.6.3-2) i zrzesza dziewięć instytucji partnerskich z siedmiu krajów UE: Fraunhofer INT (Niemcy) - koordynator projektu, Fundación Tecnalia Research & Innovation (Hiszpania), IAI - Istituto Affari Internazionali (Włochy), The Hague Centre For Strategic Studies (Holandia), Scuola Superiore Sant'Anna (Włochy), Loughborough University (Wielka Brytania), Università Cattolica del Sacro Cuore (Włochy) oraz Procon Ltd. (Bułgaria).
Inauguracyjne spotkanie projektu odbyło się 7 lipca 2014 roku w Bonn. Realizacja projektu potrwa do listopada 2015 roku. Jego koordynatorem w PISM jest Marcin Terlikowski.