Polska i Turcja wspólne interesy, wspólne sąsiedztwo
18.09.2014, 00:00
18.09.2014, 00:00
Energetyka, bezpieczeństwo i problemy Kaukazu to wspólne priorytety obydwu krajów. Wniosek ten podzielają uczestnicy polsko-tureckiego okrągłego stołu, który zgromadził w PISM dyplomatów, ekspertów i przedstawicieli biznesu. Bezpieczeństwo międzynarodowe staje się niezwykle istotne z punktu widzenia obydwu krajów, w obliczu problemów regionu Morza Czarnego.
Energetyka, bezpieczeństwo i problemy Kaukazu to wspólne priorytety obydwu krajów. Wniosek ten podzielają uczestnicy polsko-tureckiego okrągłego stołu, który zgromadził w PISM dyplomatów, ekspertów i przedstawicieli biznesu.

Bezpieczeństwo międzynarodowe staje się niezwykle istotne z punktu widzenia obydwu krajów, w obliczu problemów regionu Morza Czarnego.
Uczestnicy seminarium przyznali, że odpowiedzią na to zagrożenie, powinno być zwiększenie obrotów handlowych pomiędzy Turcją, Unią Europejską i pozostałymi krajami Morza Czarnego. Zdaniem ekspertów będzie ono  skutkować zniwelowaniem poziomu niepokojów politycznych w najbliższym sąsiedztwie Turcji.

Ważnym tematem dyskusji była także energetyka. Turcja ma aspiracje by stać się regionalnym  centrum, które skupia  import surowców  energetycznych, pochodzących m.in. z Iranu, Iraku czy znad Morza Kaspijskiego. Chociaż ten turecki projekt nie ma większego wpływu na interesy Polski, to , oba kraje są  zainteresowane, by uregulować  kwestię zakupu importowanych surowców na poziomie międzynarodowym. Polska i Turcja zgadzają się również co do tego, że trzeba wdrożyć przepisy ułatwiające  działalność inwestorów i wspierające rozwój innowacji. Uczestnicy seminarium podkreślili, że  inicjatywy, które wspólnie podejmują  obydwa kraje  mają o wiele większe szanse powodzenia, niż samodzielne przedsięwzięcia, które mogą prowadzić do izolacji. Na przykład Turcja, ściśle współpracująca z Gruzją i Azerbejdżanem, może umożliwić Polsce zbliżenie z tymi krajami i jednocześnie eksport naszych  doświadczeń transformacyjnych do państw Kaukazu Południowego (mimo znacznego dystansu). Okrągły stół zakończono konkluzją, że Polska i Turcja powinny kontynuować dialog i  harmonizować wspólne działania poprzez dalszą współpracę.

Seminarium „Polska i Turcja: wspólne sąsiedztwo – wspólne interesy?” zostało zorganizowane przez Polski Instytut Spraw Międzynarodowych (PISM) oraz Centrum Badań Strategicznych, działające przy tureckim Ministerstwie Spraw Zagranicznych 18 września 2014 r. w Warszawie.