Polska i Turcja oraz nowa perspektywa geopolityczna
03.12.2015, 00:00
03.12.2015, 00:00
Polska i Turcja odnotowały intensyfikację wymiany handlowej i inwestycyjnej od 2014 r. Oba kraje łączą doskonałe relacje we wszystkich obszarach co, wziąwszy pod uwagę ich zbliżone stanowiska i interesy w zakresie polityki zagranicznej, daje dobre perspektywy kontynuacji tego trendu. Rozwój współpracy może być szczególnie korzystny w obszarze obronności, innowacji, rynków trzecich oraz w relacjach z krajami obszaru Eurazji.
Szczyt UE-Turcja, który odbył się 29 listopada, stwarza możliwość do ożywienia stosunków pomiędzy Unią a Turcją. Podjęto już istotne kroki w tym zakresie, jednak zagwarantowanie realnej współpracy będzie wymagało nadania członkostwu Turcji w UE wyższego niż dotychczas priorytetu. Umowa o Readmisji oraz perspektywa liberalizacji reżimu wizowego wobec obywateli Turcji będzie przełomowym krokiem w obustronnych relacjach. Podniesie to poziom zaufania Turków wobec Brukseli oraz będzie stanowiło sukces państw unijnych w zakresie powstrzymania niekontrolowanych migracji. Rozwiązanie obecnego kryzysu jest jednocześnie uzależnione od stworzenia długofalowej polityki integracji syryjskich uchodźców. Trwające obecnie rozmowy pokojowe z Cyprem stanowią szansę odblokowania negocjacji akcesyjnych z Ankarą.

Turcja wraz z NATO dokonują starań, by nie dopuścić do eskalacji napięcia w relacjach z Rosją. Intencje Moskwy wydają się mieć jednak przeciwny kierunek. Rosja stara się wypełniać przestrzeń pomiędzy członkami Sojuszu, co wymaga adekwatnej odpowiedzi i nakreślenia wyraźnych nieprzekraczalnych granic. Po strąceniu rosyjskiego bombowca normalizacja stosunków między Moskwą a Ankarą może trwać miesiącami. Stawia to Turcje w konieczności przeformułowania swoich relacji z Rosją.

Polska i Turcja odnotowały intensyfikację wymiany handlowej i inwestycyjnej od 2014 r., kiedy to uczczono 600-setną rocznicę nawiązania stosunków dyplomatycznych. Oba kraje łączą doskonałe relacje we wszystkich obszarach co, wziąwszy pod uwagę ich zbliżone stanowiska i interesy w zakresie polityki zagranicznej, daje dobre perspektywy kontynuacji tego trendu. Rozwój współpracy może być szczególnie korzystny w obszarze obronności, innowacji, rynków trzecich oraz w relacjach z krajami obszaru Eurazji.

Polski Instytut Spraw Międzynarodowych wraz z Centrum Badań Strategicznych Ministerstwa Spraw Zagranicznych Republiki Turcji (SAM) odbyli wspólne warsztaty dn. 2 grudnia 2015 r. w Turcji. Warsztaty stworzyły okazję do wymiany wiedzy i poglądów między ekspertami, naukowcami oraz przedstawicielami rządowymi obydwu krajów.

PROGRAM