Partnerstwo Wschodnie w fazie konsolidacji
Początek spotkania: 27.05.2015, 00:00
Zakończenie spotkania: 27.05.2015, 00:00
Zakończenie spotkania: 27.05.2015, 00:00
Unia Europejska powinna lepiej monitorować finansowane reformy oraz prowadzić stanowczą politykę względem Rosji – to główny wniosek z obrad stołu roboczego na temat przyszłości Partnerstwa Wschodniego.
PISM we współpracy ze Stałym Przedstawicielstwem RP w Brukseli zorganizował debatę z udziałem kilkunastu ekspertów, dyplomatów oraz przedstawicieli instytucji unijnych, aby omówić zaangażowanie Unii w regionie PW po szczycie w Rydze.
Kluczowe dla dalszego rozwoju Partnerstwa będzie utrzymanie jednolitego stanowiska Unii w kwestii konfliktu na Ukrainie i przedłużenie obecnych sankcji wobec Rosji, dopóki nie zostaną wdrożone postanowienia rozejmu Mińsk II. W obecnej sytuacji niewielkie są możliwości negocjacji kolejnych porozumień dyplomatycznych odnośnie rozwiązania kryzysu.
W świetle nasilającej się propagandy rosyjskiej w regionie PW, instytucje unijne powinny opracować instrumenty finansujące działania medialne, które miałyby na celu obiektywne informowanie o polityce międzynarodowej. Powołanie zespołu ekspertów, odpowiadających za korygowanie mitów rosyjskiej propagandy, to krok w dobrym kierunku, ale potrzebne jest znaczne zwiększenie finansowania na konkretne projekty.
Szczyt w Rydze unaocznił, że Partnerstwo Wschodnie jest polityką skierowaną do bardzo różnych grup krajów. W związku z tym potrzebne jest coraz większe zróżnicowanie oferty względem państw zainteresowanych pogłębioną integracją, oraz tych niechętnych takiemu zbliżeniu. W tym celu UE konsekwentnie powinna realizować zasadę "więcej za więcej", czyli nagradzać tych, którzy wypełniają postawione przez nią warunki dotyczące przeprowadzania reform. Jednocześnie unijne warunki powinny być realistyczne do wypełnienia, a Unia powinna restrykcyjnie monitorować ich wdrażanie. Najważniejszym obszarem nacisku UE powinny być reformy w dziedzinie sądownictwa oraz polityki antykorupcyjnej.
PW musi odpowiedzieć na nowe wyzwania geopolityczne w regionie. Jeśli UE i kraje partnerskie będą pogłębiały konkretną współpracę, możliwe będzie wsparcie procesu transformacji politycznej i gospodarczej we wschodnim sąsiedztwie.
Seminarium Results of the Eastern Partnership Riga summit: looking for steps forward zostało zorganizowane przez Polski Instytut Spraw Międzynarodowych (PISM) i Stałe Przedstawicielstwo RP w dniu 27 maja 2015 w Brukseli.