PISM realizuje projekt w ramach programu NATO: Nauka na Rzecz Pokoju i Bezpieczeństwa
02.10.2012, 00:00
02.10.2012, 00:00
Polski Instytut Spraw Międzynarodowych będzie realizował projekt w ramach grantu z natowskiego programu Nauka na Rzecz Pokoju i Bezpieczeństwa (Science for Peace and Security, SPS). Projekt zakłada realizację warsztatów (Advanced Research Workshop, ARW): The Perseverance of Terrorism: Focus on Leaders, które odbędą się w Belgradzie 24-26 kwietnia 2013 r.
Polski Instytut Spraw Międzynarodowych będzie realizował projekt w ramach grantu z natowskiego programu Nauka na Rzecz Pokoju i Bezpieczeństwa (Science for Peace and Security, SPS). Projekt zakłada realizację warsztatów (Advanced Research Workshop, ARW): The Perseverance of Terrorism: Focus on Leaders. Odbędą się one w Belgradzie 24-26 kwietnia 2013 r. Z ramienia PISM dyrektorem projektu jest  Kacper Rękawek. Partnerem instytucjonalnym jest Belgrade Centre for Security Policy (BCSP), a Marko Milosevic pełni rolę wicedyrektora projektu.

Zaangażowanie PISM w powyższym programie to kolejny element polskiej współpracy z NATO w obszarze nauki. Advanced Research Workshop jest jak na razie jedynym „polskim” przedsięwzięciem finansowanym przez NATO SPS w latach 2012 i 2013.

Temat warsztatów jest tożsamy z jednym z kluczowych priorytetów SPS dot. współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa, m. in. zwalczania terroryzmu. Celem projektu jest m.in: ocena długowieczności terroryzmu jako zagrożenia dla członków NATO i krajów partnerskich; ustalenie w jakim stopniu zagrożenie terrorystyczne zależy od czynnika ludzkiego i przywództwa w organizacjach terrorystycznych; popularyzacja wiedzy nt. studiów nad terroryzmem i jego zwalczania; ustanowienie i ułatwianie kontaktów pomiędzy uczestnikami ARW; identyfikacja wyzwań stojących przed badaniami nad organizacjami terrorystycznymi po śmierci Osamy bin Ladena; zaoferowanie rekomendacji dla decydentów krajów NATO i partnerskich dot. zwalczania organizacji terrorystycznych, a zwłaszcza ich liderów, a także przedstawienie pomysłów na przyszłe badania naukowe z dziedziny zwalczania terroryzmu.

Więcej o Science for Peace and Security Programme (SPS)

3_SPrg EN Hor