PISM oraz Akademia PISM patronują Human Rights Week 2016
Początek spotkania: 01.03.2016, 00:00
Zakończenie spotkania: 01.03.2016, 00:00
Zakończenie spotkania: 01.03.2016, 00:00
Polski Instytut Spraw Międzynarodowych oraz Akademia PISM objęły patronatem Human Rights Week 2016 organizowany przez Studenckie Koło Naukowe Spraw Zagranicznych SGH.
1 marca 2016 zaczęła się druga edycja Human Rights Week 2016. Jest to jedyny projekt na SGH w całości poświęcony problematyce praw człowieka. Trzy dni spotkań skoncentrowanych wokół praw człowieka, dylematów z jakimi mierzy się współczesny świat. Rozumienie praw człowieka zmieniało się na przestrzeni wieków i także dziś pozostaje wiele nierozstrzygniętych kwestii. Projekt daje możliwość uzyskania obiektywnej informacji omawianych zagadnień pozwalający na wypracownie własnej opinii w temacie, w kontrze do zasłyszanych mitów. Jest okazją do zrewidowania stereotypów, a także włączenia się do dyskusji z ekspertami zaproszonymi przez organizatorów Human Rights Week 2016.
W tym roku projekt składa się z trzech bloków tematycznych:
1 marca 2016
PRAWA CZŁOWIEKA A SOCIAL MEDIA
Godzina 18, SGH, bud. C, sala 2a
Paneliści:
Anna Walkowiak (Panoptykon)
Teresa Teleżyńska (Refugees Welcome, Dobrowolki)
Niekwestionowany środek kreowania kampanii i walki w szczytnym celu. Z drugiej strony – instrument zbierania gigantycznych ilości danych o użytkownikach mediów społecznościowych? Czy władze mają prawo do wglądu w prywatność obywateli dla ich własnego bezpieczeństwa? Czy social media mogą pomóc w rozwiązaniu kryzysu uchodźczego?
2 marca 2016
PRAWA WIĘŹNIÓW
godzina 18, SGH, bud. G, sala 151
Panelista:
dr Krzysztof Kozłowski (SGH)
Czy w więzieniu może być „zbyt wygodnie”? Czy jedzenie podawane więźniom może być „za dobre”? Co wynika z porównywania standardu w więzieniach do jakości szpitalnej opieki? Czy popełnione przez więźnia przestępstwa, choćby największej skali, pozwalają nam na ignorowanie jego podstawowych praw wynikających z przyrodzonej godności człowieka?
3 marca 2016
BIZNES A PRAWA PRACOWNIKA
Godzina 18, SGH, bud. C, sala 2a:
Adam Ploszka (HFPC), dr Maciej Bernatt (UW)
Czy w biznesie jest miejsce na prawa człowieka? Kiedy zysk staje się ważniejszy? Jak możemy wpływać na zachowania światowych gigantów – transnarodowych korporacji? Kto w takich firmach jest odpowiedzialny za warunki produkcji? Jaki biznes jest nieetyczny?
W tym roku inicjatywę wspierają również Helsińska Fundacja Praw Człowieka, Europejska Akademia Dyplomacji, Amnesty International, Humanity in Action, Kultura Liberalna oraz Centrum Inicjatyw Międzynarodowych.
Wicej informacji o projekcie