PISM & ICWA: Dyskusja o relacjach Grupy Wyszehradzkiej z Indiami

Początek spotkania: 22.03.2016, 00:00
Zakończenie spotkania: 22.03.2016, 00:00
Analitycy oraz dyplomaci z Polski, Czech, Węgier oraz Indii, a także przedstawiciele MSZ i niezależni eksperci wzięli udział w dyskusji nad możliwościami współpracy Indii z V4, platformą koordynacji polityki regionalnej założonej 25 lat temu. V4 Powoli wychodzi poza pierwotny obszar zainteresowań i bada możliwości rozwoju współpracy czterech państw z partnerami pozaeuropejskimi takimi jak Japonia, Korea Południowa, Indie, Chiny czy Brazylia.
Analitycy oraz dyplomaci z Polski, Czech, Węgier oraz Indii, a także przedstawiciele Ministerstwa Spraw Zagranicznych i niezależni eksperci wzięli udział w dyskusji nad możliwościami współpracy Indii z Grupą Wyszehradzką (V4), platformą koordynacji polityki regionalnej założonej 25 lat temu. Na dzień dzisiejszy Grupa służy przede wszystkim współpracy politycznej w ramach Unii Europejskiej w takich obszarach jak sprawy energetyczne (np. budowa korytarza energetycznego Północ-Południe), Partnerstwo Wschodnie, kryzys migracyjny czy Brexit. Powoli jednak V4 wychodzi poza ten pierwotny obszar zainteresowań i bada możliwości rozwoju współpracy czterech państw z partnerami pozaeuropejskimi takimi jak Japonia, Korea Południowa, Indie, Chiny czy Brazylia.

Indie dostrzegają inicjatywy podejmowane przez Grupę Wyszehradzką, jednak potencjalny poziom współpracy nie wydaje się jej wciąż satysfakcjonujący. By nawiązać współpracę na poziomie V4-Indie, potrzebne byłoby co najmniej prowadzenie spójniejszej polityki przez cztery państwa Europy Centralnej, a także dookreślenie możliwej roli Grupy w kontaktach z innymi krajami. Na obecną chwilę V4 jawi się indyjskim partnerom wciąż jako „work in progress” – nie tylko jako organizacja niebędąca ważnym aktorem międzynarodowym, lecz także pozbawiona wizji roli, jaką miałaby pełnić w relacjach z państwami trzecimi. Na poziomie multilateralnym Indie dążą do zacieśnienia współpracy z Unią Europejską, w tym dokończenie negocjowanej od 2007 r. umowy o wolnym handlu i wzmocnienie partnerstwa strategicznego z UE (najbliższy szczyt UE-Indie odbędzie się 30 marca 2016 r. w Brukseli).

Niekontrowersyjnym obszarem współpracy jest przede wszystkim turystyka i kultura jak również rozwój tzw. kontaktów międzyludzkich, w tym wspólne projekty ośrodków akademickich, programy stypendialne czy inne projekty rządowe skierowane do młodzieży. Z kolei rolą think tanków powinno być szerzenie informacji o możliwych rejonach współpracy i upowszechnianie wiedzy o obu partnerach. Dyskutujący zgodzili się, że wartościowe byłoby powstanie inicjatywy, w ramach której analitycy z Grupy Wyszehradzkiej i Indii mogliby wymieniać się wiedzą i doświadczeniami oraz informować o prowadzonych projektach.

Fot. Jadwiga Winiarska