Nowy rząd w Indiach – nowe otwarcie na Polskę?
Początek spotkania: 16.04.2015, 00:00
Zakończenie spotkania: 16.04.2015, 00:00
Zakończenie spotkania: 16.04.2015, 00:00
Nowy rząd w Indiach – nowe otwarcie na Polskę?
Być może tak, ale póki co bardzo powolne. Jak uznali uczestnicy debaty zorganizowanej w PISM 16 kwietnia, polityka premiera Narendry Modiego nie oznacza fundamentalnych zmian dla relacji z Polską, ale można oczekiwać dalszej intensyfikacji współpracy gospodarczej.
Biorący udział w dyskusji (prof. Piotr Kłodkowski, Anna Kalata, Adam Burakowski i Paulina Wilk) zatytułowanej MODI-fikacje Indii: Znaczenie dla Polski zgodzili się, że dotychczasowe zmiany w tym kraju pod rządami premiera Modiego mają bardziej charakter wizerunkowy, niż faktyczny. Kampania Make in India promuje je jako nowoczesną i perspektywiczną gospodarkę, zmieniając przestarzałe stereotypy na temat tego kraju. Kilkanaście miesięcy to jednak okres zbyt krótki aby zobaczyć realne rezultaty reform i na ostateczną ocenę trzeba będzie poczekać jeszcze 2-3 lata. Jednocześnie można dostrzec już pierwsze oznaki zniechęcenia i rozczarowania wolnym tempem przemian.
O ile zmiany wewnętrzne zachodzą powoli, o tyle szybko wzrasta aktywność i rola międzynarodowa Indii. Zdaniem byłego ambasadora Piotra Kłodkowskiego ”Indie zaczynają grać pionami białymi na globalnej szachownicy”, czyli przechodzą do bardziej proaktywnej polityki. Głównym ich celem jest zapewnienie szybkiego wzrostu gospodarczego i temu przede wszystkim służą częste podróże zagraniczne premiera Modiego. Unia Europejska nie jest jednak ważnym partnerem Indii, po części dlatego że nie ma ciągle wobec nich wyraźnej strategii, poza promocją praw człowieka.
Postępująca liberalizacja ich gospodarki otwiera nowe szanse na poprawę współpracy Polski z Indiami, szczególnie w takich sektorach jak wydobycie węgla, energetyka, czy przetwórstwo rolno-spożywcze. Będzie to wymagało lepszego przygotowania się polskiego biznesu, który dopiero zaczyna uczyć się Indii i odkrywać ten duży rynek. O ile zmiana władzy w Delhi nie oznacza przełomu w relacjach dwustronnych, szybszy rozwój Indii przyczyni się w dłuższej perspektywie do intensyfikacji współpracy gospodarczej z Warszawą.
Debatę moderował Patryk Kugiel, analityk PISM.
Fot. Aleksandra Żebrowska