NATO i Rosja dalekie od porozumienia w kwestii taktycznej broni jądrowej
20.02.2014, 00:00
20.02.2014, 00:00
Problemem są tu niewielkie szanse na osiągnięcie porozumienia dotyczącego współpracy w zakresie wymiany informacji na temat wielkości i rozmieszczenia arsenałów jądrowych, wspólnych ćwiczeń, wzajemnych wizyt czy też deklaracji o nierozmieszczaniu dodatkowych sił, czyli tzw. środków budowy zaufania w obszarze niestrategicznej broni jądrowej w Europie. . Nie jest jasne, kiedy do rozmów będzie gotowe NATO. Niechętna do rozpoczynania jakichkolwiek dyskusji na ten temat jest Rosja.
Marcin Zaborowski (PISM), Jeffrey A. Larsen (NATO Defence College) / Photo by Jadwiga Winiarska
Problemem są tu niewielkie szanse na osiągnięcie porozumienia dotyczącego współpracy w zakresie wymiany informacji na temat wielkości i rozmieszczenia arsenałów jądrowych, wspólnych ćwiczeń, wzajemnych wizyt czy też deklaracji o nierozmieszczaniu dodatkowych sił, czyli tzw. środków budowy zaufania w obszarze niestrategicznej broni jądrowej w Europie. Nie jest jasne, kiedy do rozmów będzie gotowe NATO. Niechętna do rozpoczynania jakichkolwiek dyskusji na ten temat jest Rosja.

Jedną z głównych przesłanek eksperckiego seminarium: Options of TCBMs related to Non-strategic Nuclear Weapons  in Europe: Cost Benefit Matrix zorganizowanego przez PISM wraz z Instytutem Gospodarki Światowej i Stosunków Międzynarodowych Rosyjskiej Akademii Nauk (IMEMO RAN) było założenie, że jeżeli szansa na porozumienie pojawi się w przyszłości, to konieczne będzie posiadanie gotowej listy takich środków przejrzystości i budowy zaufania, które będą relatywnie łatwe do przyjęcia dla obu stron.

W czasie seminarium, 21 ekspertów z państw NATO i Rosji oceniało wybrane opcje środków przejrzystości i budowy zaufania pod kątem wyzwań politycznych, technicznych i wojskowych przy ich realizacji. Rezultatem seminarium będzie zestawienie, która wskaże, jakie opcje mają z punktu widzenia NATO i Rosji szansę na realizację, a które są trudne lub niemożliwe do przeprowadzenia.

Seminarium jest kontynuacją dialogu zainicjowanego podczas konferencji Warsaw Workshop:  Prospects for Information Sharing and Confidence Building on Non-Strategic Nuclear Weapons in Europe, która odbyła się w lutym 2013 r.

Oprac. Jacek Durkalec
Fot. Jadwiga Winiarska