Mały ruch graniczny – duży sukces Polski i Rosji
Początek spotkania: 23.10.2013, 00:00
Zakończenie spotkania: 23.10.2013, 00:00
Zakończenie spotkania: 23.10.2013, 00:00
Rezultatem umowy jest nie tylko znaczny wzrost obrotów handlowych w pasie przygranicznym objętym umową, ale także zwiększenie zainteresowania Polską wśród mieszkańców obwodu kaliningradzkiego i ułatwienie współpracy naukowej i kulturalnej.
Rezultatem umowy jest nie tylko znaczny wzrost obrotów handlowych w pasie przygranicznym objętym umową, ale także zwiększenie zainteresowania Polską wśród mieszkańców obwodu kaliningradzkiego i ułatwienie współpracy naukowej i kulturalnej. Tu warto wspomnieć chociażby o kooperacji polskich i rosyjskich szkół średnich i podstawowych, które prowadzą wymiany. Dzięki wprowadzeniu MRG współpracują ze sobą także uczelnie wyższe i organizacje pozarządowe z obydwu krajów. Chociaż obawiano się, że mały ruch graniczny przyczyni się do nasilenia przemytu, zwiększenia ilości przypadków podejmowania przez Rosjan nielegalnie pracy na terenie Polski, czy po prostu nielegalnego pobytu, statystki pokazują, że żadna z tych obaw się nie sprawdziła. Nie można też mówić o nasileniu się przestępczości w regionach przygranicznych.
Mały ruch graniczny między Polską a Rosją wszedł w życie 27 lipca 2012 r. Z udogodnień może korzystać niemal 2,8 mln osób, a w ciągu roku obowiązywania umowy wydano już ponad 160 tys. przepustek po obu stronach granicy (z czego Konsulat Generalny RP w Kaliningradzie wydał ponad 130 tys. pozwoleń).
Jakie jeszcze korzyści przyniósł Polsce i Rosji? Szczegóły w najnowszym Policy Paper autorstwa Anny Marii Dyner i Kingi Dudzińskiej.