Kryzys wciąż trawi południe Europy, ale Polska radzi sobie dobrze – przedstawiciele Komunistycznej Partii Chin w PISM
11.07.2013, 00:00
11.07.2013, 00:00
Pomimo kłopotów gospodarczych w Unii Europejskiej Chiny chcą z nią współpracować. Stabilna sytuacja w Europie Środkowej i Wschodniej, w tym w Polsce, sprawia, że Państwo Środka patrzy coraz bardziej przychylnym okiem właśnie na ten region.
Pomimo kłopotów gospodarczych w Unii Europejskiej Chiny chcą z nią współpracować. Stabilna sytuacja w Europie Środkowej i Wschodniej, w tym w Polsce, sprawia, że Państwo Środka patrzy coraz bardziej przychylnym okiem właśnie na ten region.  Podczas spotkania w PISM przedstawiciele Departamentu Europy Wschodniej i Azji Środkowej Wydziału Zagranicznego przy Komitecie Centralnym Komunistycznej Partii Chin rozmawiali o głównych problemach we współpracy gospodarczej z Unią Europejską.  Okazją stała się 20. rocznica ustanowienia chińsko–europejskich stosunków strategicznych.

Dyskutowano między innymi o nałożeniu przed UE procedur antydumpingowych na importowane z Chin panele słoneczne, możliwości rozpoczęcia negocjacji o umowie o wolnym handlu między Unią Europejską a ChRL oraz perspektywach zakończenia rozmów o dwustronnym porozumieniu o ochronie inwestycji.

 Oczywiście ważnym wątkiem stał się kryzys w strefie euro, a zwłaszcza na południu Europy w Portugalii, Grecji i na Cyprze. Jednak uczestnicy spotkania przyznali, że dobra sytuacja gospodarcza w Europie Środkowej i Wschodniej, a szczególnie w Polsce jest ważnym czynnikiem zachęcającym do wzmacniania współpracy Chin z regionem. Rozmawiano o tym w kontekście złożonej przed rokiem w Warszawie wizyty chińskiego premiera Wen Jiabao, który przedstawił strategię Państwa Środka wobec tej części Europy czyli tzw. 12 punktów. Proces ich realizacji jest w toku, a część z propozycji zawartych w strategii została już sfinalizowana. Przedmiotem zainteresowania stała się również sytuacja w państwach poradzieckich zwłaszcza w kontekście ostatnich inicjowanych przez Rosję przedsięwzięć integracyjnych (np. unii celnej obejmującej obecnie Rosję, Białoruś i Kazachstan).

Spotkanie odbyło się 11 lipca 2013 w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych. Chińskiej delegacji przewodniczył dyrektor generalny Departamentu pan Tian Yongxiang.

Oprac. Justyna Szczudlik-Tatar
Fot. Jadwiga Winiarska