Klucz do walki z korupcją: wola polityczna i nietolerancja publiczna
Początek spotkania: 07.07.2015, 00:00
Zakończenie spotkania: 07.07.2015, 00:00
Zakończenie spotkania: 07.07.2015, 00:00
Mołdawia jest aktualnym liderem reform antykorupcyjnych wśród państw Partnerstwa Wschodniego. Jednak wiele z podjętych kroków w tym kierunku okazało się być połowiczymi działaniami. Jest to jeden z najważniejszych wniosków debaty w Kiszyniowie na temat najnowszego raportu PISM "Anti-corruption in Moldova and Ukraine: A V4 Handbook of Best Practices."
Reformy, które zostały przeforsowane w odpowiedzi na wymogi UE i międzynarodowych instytucji finansowych, często okazują się być pro forma, podobnie jak w przypadku państw Grupy Wyszehradzkiej. To przestroga dla krajów takich jak Mołdawia. Największy stopień korupcji można odnotować w sądownictwie. Obserwatorzy wciąż oczekują zainicjowanej przez Kiszyniów reformy systemu sprawiedliwości. Jednakże najważniejsze elementy reformy - takie jak reforma prokuratury - wciąż są przekładne z powodu braku autentycznej woli politycznej.
Równoległym wyzwaniem jest zmiana postawy społecznej, która w dużym stopniu toleruje korupcje. Szczególną rolę w kampanii obywatelskiej, której celem jest zmiana postaw społecznych wobec praktyk korupcyjnych, mają mieć organizacje społeczeństwa obywatelskiego. Jednak, by zrealizować to założenie, muszą efektywniej docierać do społeczeństwa.
Raport PISM pt. "Anti-corruption in Moldova and Ukraine: A V4 Hanbook of Best Practices” został zaprezentowany podczas debaty okrągłego stołu "Poprawianie Partnerstwa Wschodniego. Nacisk na politykę antykorupcyjną w Mołdawii". Wydarzenie odbyło się w Kiszyniowie 7 lipca 2015 roku. Zostało zorganizowane przez PISM oraz Instytut Polityki Publicznej.
Fot. Aleksandra Żebrowska