Jubileusz 20-lecia PISM

Początek spotkania: 17.09.2019, 15:00
Zakończenie spotkania: 17.09.2019, 18:30
XVII Forum Polityki Zagranicznej połączone z obchodami 20-lecia powołania pierwszego dyrektora PISM otworzył prezydent RP Andrzej Duda. Witając prezydenta na uroczystości dyrektor PISM dr Sławomir Dębski podkreślił, że Instytut jest instrumentem, za pomocą którego Polska uczestniczy w międzynarodowej debacie eksperckiej o przyszłości Europy i świata.
©PISM

Prezydent RP Andrzej Duda w przemówieniu skierowanym do  pracowników Instytutu oraz zebranych gości podziękował za wkład jaki Instytut włożył w kształtowanie polskiej polityki zagranicznej oraz wyraził opinię, że ten wysiłek będzie kontynuowany. Minister spraw zagranicznych RP Jacek Czaputowicz w swoim przemówieniu, dołączył do życzeń opinię, że PISM jest wiarygodnym źródłem informacji, instytutem, który aktywnie uczestniczy w przedstawianiu polskiego stanowiska na świecie. Przedstawiciel KPRM, dyrektor Paweł Jabłoński odczytał list gratulacyjny od prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego. W swoim przemówieniu prof. Ryszard Stemplowski, pierwszy dyrektor PISM podkreślił rolę niezależności i autonomii instytucjonalnej w analizie polityki zagranicznej: Instytut musi być autonomiczny, analitycy – niezależni w swoich opiniach. Pierwszy panel dyskusyjny Forum poświęcony został zagadnieniu Polski w zmieniającym się świecie 1999-2019 oraz roli instytucji eksperckich. Panel zgromadził byłych pracowników Instytutu, kontynuujących swoje kariery zawodowe i naukowe rozpoczęte w Instytucie: dr Adama Eberhardta, dyrektora Ośrodka Studiów Wschodnich, dr Beatę Górkę-Winter z Uniwersytetu Warszawskiego, ambasadora RP w Konfederacji Szwajcarskiej dr Jakuba Kumocha, dyrektora Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia dr Ernesta Wyciszkiewicza oraz dyrektora Agencji Wywiadu Piotra Krawczyka. Dyskusję poprowadził dyrektor PISM. Zebrani zgodzili się, że wiedza ekspercka to podstawa skutecznego działania państwa, a związek pomiędzy ekspertami a decydentami ma charakter wzajemny: politycy potrzebują ekspertów, a eksperci potrzebują polityków bo dzięki nim mogą uzyskują wpływ na rzeczywistość.

W drugiej części Forum Polityki Zagranicznej wzięli udział przedstawiciele klubów poselskich: Piotr Apel (Kukiz 15), Władysław Teofil Bartoszewski (Polskie Stronnictwo Ludowe),  Włodzimierz Bernacki (Prawo i Sprawiedliwość) i Michał Szczerba (Koalicja Obywatelska). Debatę moderował dyrektor PISM Sławomir Dębski.

Posłowie odpowiadali na pytania dotyczące relacji Polski z kluczowymi partnerami, m.in. Stanami Zjednoczonymi i Niemcami oraz sposobów prowadzenia skutecznej dyplomacji. Posłowie zgodzili się, że obecność wojsk amerykańskich w Polsce i w innych państwach wschodniej flanki NATO przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa w regionie. Włodzimierz Bernacki podkreślił znaczenie utrzymywania wysokiego poziomu wydatków na obronność. Zwrócił uwagę, że rozwój osi Północ-Południe, zarówno w wymiarze gospodarczym, jak i politycznym, winien być ważnym celem polityki Polski. Michał Szczerba zaznaczył, że współpraca UE i USA jest warunkiem utrzymania znaczącej roli obu podmiotów na świecie. Piotr Apel zwrócił uwagę na rolę jaką w umacnianiu relacji z USA może odegrać Polonia. Władysław Teofil Bartoszewski podkreślił znaczenie ciągłości w polityce zagranicznej i wezwał do rozwoju współpracy w formacie Trójkąta Weimarskiego. 

Program:

15:00 Przywitanie gości przez Dyrektora Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych Sławomira Dębskiego

15:05–15.40 Wystąpienia gości honorowych

  • Andrzej Duda, Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej
  • Jacek Czaputowicz, Minister Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej
  • Ryszard Stemplowski, pierwszy Dyrektor Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych 

15:40–16:00 Przerwa kawowa

16:00–17:15 Polska w zmieniającym się świecie: 1999–2019. Rola instytucji eksperckich.

Panel z udziałem byłych pracowników PISM:

  • Adam Eberhardt, Dyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich
  • Beata Górka-Winter, Adiunkt, Centrum Europejskie, Uniwersytet Warszawski
  • Piotr Krawczyk, Szef Agencji Wywiadu
  • Jakub Kumoch, Ambasador RP w Bernie
  • Ernest Wyciszkiewicz, Dyrektor Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia

Moderator: Sławomir Dębski, Dyrektor Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych

17.15-17.30 Przerwa techniczna

17:30–18:30 XVII Forum Polityki Zagranicznej

Doroczna dyskusja o polskiej polityce zagranicznej z udziałem przedstawicieli klubów parlamentarnych:

  • Włodzimierz Bernacki, Klub Parlamentarny Prawo i Sprawiedliwość (PiS)
  • Michał Szczerba, Klub Parlamentarny Platforma Obywatelska – Koalicja Obywatelska (PO-KO)
  • Władysław Teofil Bartoszewski, Klub Parlamentarny Polskie Stronnictwo Ludowe - Koalicja Polska (PSL-KP)
  • Piotr Apel, Klub Poselski Kukiz'15 (Kukiz15)

Moderator: Sławomir Dębski, Dyrektor Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych

18:30 Zakończenie uroczystości