Jaka jest przyszłość Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej i czy możliwy jest scenariusz wystąpienia tego państwa z UE?
13.06.2013, 00:00
13.06.2013, 00:00
Nad tym zastanawiali się uczestnicy dyskusji zorganizowanej w PISM. Hans Kundnani z Europejskiej Rady Spraw Zagranicznych w Londynie podkreślił znaczenie kontekstu wewnątrz-brytyjskiego, Agata Gostyńska z PISM przedstawiła prawno-instytucjonalne możliwości renegocjacji członkostwa Wielkiej Brytanii w UE, a prof. Marek Dąbrowski z CASE skupił się na gospodarczych konsekwencjach ewentualnej redefinicji partnerstwa UE- Wielka Brytania. Całość moderował Roderick Parkes z PISM.
Jaka jest przyszłość Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej i czy możliwy jest scenariusz wystąpienia tego państwa z UE? Nad tym zastanawiali się 11 czerwca eksperci, dyplomaci i przedstawiciele biznesu w czasie dyskusji zorganizowanej w PISM. Hans Kundnani z Europejskiej Rady Spraw Zagranicznych w Londynie podkreślił znaczenie kontekstu wewnątrz-brytyjskiego, Agata Gostyńska z PISM przedstawiła prawno-instytucjonalne możliwości renegocjacji członkostwa Wielkiej Brytanii w UE a prof. Marek Dąbrowski z CASE skupił się na gospodarczych konsekwencjach ewentualnej redefinicji partnerstwa UE- Wielka Brytania. Dyskusja była moderowana przez Rodericka Parkes’a, koordynatora Programu Unia Europejska w PISM.

Brytyjski eurosceptycyzm nie powinien być lekceważony jako problem wyłącznie wewnętrzny, który rozwiąże ewentualna zmiana rządu po wyborach parlamentarnych zaplanowanych na 2015 rok. W sytuacji gdy nie maleje liczba Brytyjczyków, która uważa, że Bruksela zbyt często ingeruje w ich codzienne życie nie tylko Partia Konserwatywna, ale też Partia Pracy zdaje się coraz bardziej przychylna idei referendum, Niepewna przyszłość Wielkiej Brytanii w UE utrudnia też współpracę na poziomie unijnym. W przyszłości może więc dojść do wypracowania nowego modelu partnerstwa pomiędzy Wielką Brytanią a UE, który wychodziłby naprzeciw obawom społeczeństwa brytyjskiego, ale był też akceptowalny dla wszystkich państw członkowskich.

Tymczasem, Państwa Członkowskie są zaniepokojone brakiem jasności co do  brytyjskiej wizji ewentualnej renegocjacji zasad członkostwa. Zwłaszcza, że rozstrzygnięcie tej kwestii na poziomie UE, w tym możliwa redefinicja podziału kompetencji pomiędzy UE a państwa członkowskie, wymagałaby zmian traktatów- długotrwałego i mało popularnego w wielu stolicach europejskich procesu.