Jak konkurencyjna jest Polska?
08.12.2014, 00:00
08.12.2014, 00:00
Nasz rezultat nie jest zły, ale z pewnością mamy większe ambicje. W tegorocznym raporcie uplasowaliśmy się na 43 miejscu. Normal 0 21 false false false PL X-NONE X-NONE /* Style Definitions */ table.MsoNormalTable
Temat ten został szeroko omówiony podczas konferencji: World Economic Forum Competitivness Roundtable: Poland, podczas której oceniono wyniki Globalnego Raportu Konkurencyjności 2014/15, przygotowanego przez Światowe Forum Ekonomiczne (WEF).

W dyskusji zorganizowanej przez PISM uczestniczyła m.in. Margareta Drzeniek, Dyrektor i Główna Ekonomistka w WEF.  Przedstawiła metodologię i wyniki raportu (patrz: prezentacja PPT). Zaznaczyła, iż tegoroczne wyniki są o tyle zaskakujące, że tradycyjnie silne gospodarki europejskie, takie tak Finlandia, Niemcy i Austria zanotowały spadki  w rankingu, a zazwyczaj wolniejsze, jak na przykład Portugalia lub Grecja, okazały się bardziej dynamiczne.

Zatem Polska, która podczas światowego kryzysu gospodarczego otrzymywała coraz lepsze wyniki w raporcie WEF, od kilku lat nie może pochwalić się wzrostem. Według Margarety Drzeniek, mocne punkty Polski to przede wszystkim rozmiar rynku wewnętrznego, rozwój rynku finansowego oraz efektywność rynku pracy. Słabsze punkty naszego kraju to instytucje publiczne, infrastruktura, zaawansowanie biznesu (business sophistication) oraz gotowość technologiczna (technological readiness). Zaznaczyła ona także, iż zdolność Polski do przyciągnięcia i zatrzymania utalentowanych pracowników również należy poprawić.

Więcej o konkurencyjności Polski powiedział Piotr Boguszewski, doradca w Zespole Analiz Sektorowych w Narodowym Banku Polskim. Zaznaczył on, iż polscy przedsiębiorcy ankietowani na potrzeby raportu WEF są niezwykle pesymistyczni  jeśli chodzi o warunki biznesowe w kraju w porównaniu z faktyczną sytuacją, którą przedstawiają twarde dane gromadzone przez NBP. Dodał, iż polepszenie konkurencyjności Polski wymaga skoordynowanych wysiłków administracji i biznesu.

Według Andrzeja Dychy, podsekretarza stanu w Ministerstwie Gospodarki, najlepszym wskaźnikiem konkurencyjności jest gotowość biznesu do  inwestowania w danym kraju. Zaznaczył jednak, iż raport WEF stanowi  niezwykle  użyteczne narzędzie dla administracji publicznej, podkreślając jakie bariery są najbardziej szkodliwe dla konkurencyjności Polski. Od 2008 r. w związku z tym, polska administracja podejmuje się długiego i trudnego zadania deregulacji. Ważna jest także modernizacja infrastruktury, która zaczyna przynosić  efekty. Obecnie priorytetem dla Ministerstwa Gospodarki  jest usprawnienie systemu rozwiązywania sporów biznesowych.
Konferencja odbyła się w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych w dniu 8 grudnia 2014 r. Wydarzenie było współorganizowane przez PISM wraz z Ministerstwem Spraw Zagranicznych, Światowym Forum Ekonomicznym oraz Narodowym Bankiem Polskim. Konferencję otworzyła minister Katarzyna Kacperczyk. Dyskusję moderował Artur Gradziuk, koordynator programu ds. międzynarodowych stosunków gospodarczych i problemów globalnych, w PISM.

Oprac. Maya Rostowska
Fot. Jadwiga. Winiarska