ISIS umiarkowanym zagrożeniem dla Arabii Saudyjskiej

Początek spotkania: 31.10.2014, 00:00
Zakończenie spotkania: 31.10.2014, 00:00
Nie ma nadziei na szybkie usunięcie zagrożenia, jakie stanowi ISIS dla Bliskiego Wschodu, ale istnieje szansa na poprawę polsko-saudyjskich relacji gospodarczych. To niektóre z konkluzji III warsztatów polsko-saudyjskich, które odbyły się w PISM. Spotkanie zgromadziło dyplomatów, ekspertów i biznesmenów z Polski i Arabii Saudyjskiej, którzy dyskutowali o destabilizacji Bliskiego Wschodu i polsko-saudyjskich relacjach gospodarczych.
Nie ma nadziei na szybkie usunięcie zagrożenia, jakie stanowi ISIS dla Bliskiego Wschodu, ale istnieje szansa na poprawę polsko-saudyjskich relacji gospodarczych. To niektóre z konkluzji III warsztatów polsko-saudyjskich, które odbyły się w PISM.

Spotkanie zgromadziło dyplomatów, ekspertów i biznesmenów z Polski i Arabii Saudyjskiej, którzy dyskutowali o destabilizacji Bliskiego Wschodu, polsko-saudyjskich relacjach gospodarczych i możliwościach dla polskiego biznesu w Arabii Saudyjskiej.
Wszyscy uczestnicy byli zgodni, że ISIS stanowi poważne zagrożenie dla całego regionu, ale zaprezentowali różne powody i rozwiązania tego problemu. Zła sytuacja ekonomiczna spowodowana amerykańską inwazją na Irak w 2003 r. i wpływająca na młodzież propaganda dżihadystów zostały uznane za jedne z przyczyn szybkich sukcesów tego ugrupowania. W dyskusji poruszono również rolę Arabii Saudyjskiej w regionie. Polscy eksperci byli zgodni, że zaangażowanie Rijadu i Teheranu jest kluczowe dla rozwiązania problemu  ISIS. Strona saudyjska podkreślała odpowiedzialność USA za sukcesy terrorystów i przekonywała o konieczności usunięcia od władzy prezydenta Syrii Baszara al-Asada. Zaprezentowano również stanowisko polskiego rządu w tej sprawie, podkreślając, że Warszawa a będzie dalej dostarczała pomoc humanitarną dla Iraku. Obie strony wspólnie przyznały, że problem wymaga od społeczności międzynarodowej jedności i przygotowania na nieprzewidziane scenariusze.
Podczas debaty o dwustronnych stosunkach ekonomicznych zauważano, że ich dotychczasowy rozwój jest niesatysfakcjonujący. To nie Arabia Saudyjska, a kilkukrotnie mniejsze Zjednoczone Emiraty Arabskie są głównym partnerem handlowym Polski w rejonie Zatoki Perskiej. Pojawiły się głosy, że Polska i Arabia Saudyjska są w równym stopniu odpowiedzialne za niski poziom wymiany handlowej i obie powinny przedsięwziąć środki, aby wzmocnić wzajemne powiązania.
Podczas warsztatów swoje doświadczenia w  handlu z państwami Zatoki Perskiej przedstawiły trzy firmy z branży spożywczej i odzieżowej. Jak się okazało, wiele przykładów sukcesu na saudyjskim rynku ma początek w dobrze przygotowanym udziale polskich firm w wyspecjalizowanych targach. Według wypowiedzi jednego z przedstawicieli polskiego biznesu problemem dla naszych  firm może być klimat oraz obostrzenia natury kulturowej czy prawnej. Pomimo tych przeszkód  wszyscy uczestnicy zgodzili się, że głębsza współpraca pomiędzy Polską i Arabią Saudyjską jest nie tylko możliwa,  ale i oczekiwana.
W konkluzji spotkania podkreślono, że polityczny dialog powinien być kontynuowany, ale jednocześnie głównym celem pozostaje wzmocnienie relacji gospodarczych.

Uczestnikami dyskusji byli: Marcin Zaborowski, Dyrektor PISM, Waleed Bin Taher Radwa, Ambasador Królestwa Arabii Saudyjskiej w Polsce, Abdullah J. Alotaibi, profesor stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie Króla Sauda w Rijadzie, Piotr Puchta, dyrektor Departamentu Afryki i Azji w MSZ RP, Patrycja Sasnal, kierownik projektu Bliski Wschód i Północna Afryka, PISM, Salih Alrajhi, dyrektor Centrum Studiów Strategicznych Instytutu Studiów Dyplomatycznych, Marek Gawlik, prezes Polsko-Saudyjskiej Rady Biznesu, Asaad Alshamlan, professor nauk politycznych Instytutu Studiów Dyplomatycznych, Artur Gradziuk, koordynator Programu Międzynarodowych Stosunków Gospodarczych i Problemów Globalnych, PISM. Warsztaty odbyły się 31 października 2014 roku.

Opr. Sebastian Żbik