Gruzja kontynuuje integrację z Unią Europejską i NATO
16.12.2013, 00:00
16.12.2013, 00:00
Taką deklarację złożył Aleks Petriaszwili, gruziński Minister ds. Integracji Europejskiej i Euroatlantyckiej. Jak zaznaczył wybór ten jest uwarunkowany decyzją społeczeństwa, a nie elity politycznej w Tbilisi. Dodał, że rząd gruziński będzie kontynuował reformy wewnętrzne inspirowane i wspierane przez Unię Europejską, w tym przede wszystkim reformę wymiaru sprawiedliwości, sektora publicznego oraz rolnictwa.
Taką deklarację złożył Aleks Petriaszwili, gruziński Minister ds. Integracji Europejskiej i Euroatlantyckiej. Jak zaznaczył wybór ten jest uwarunkowany decyzją społeczeństwa, a nie elity politycznej w Tbilisi. Dodał, że rząd gruziński będzie kontynuował reformy wewnętrzne inspirowane i wspierane przez Unię Europejską, w tym przede wszystkim reformę wymiaru sprawiedliwości, sektora publicznego oraz rolnictwa. Jak powiedział sukces transformacji Gruzji zależy jednak od wsparcia oferowanego jej przez społeczność międzynarodową. W kwestii zbliżenia Gruzji z UE Petriaszwili uznał za jeden z głównych celów zniesienie wiz dla gruzińskich obywateli podróżujących do państw unijnych.     
Minister wskazał na ciągłe zagrożenie, którą jest  presja ze strony Rosji, która stara się negatywnie wpłynąć na integrację byłych republik Związku Radzieckiego z Unią Europejską. Wśród nieprzyjaznych posunięć Kremla wobec Gruzji wymienił budowę przez wojska rosyjskie ogrodzeń z drutu kolczastego na administracyjnej linii granicznej, oddzielającej terytorium kontrolowane przez Tbilisi od okupowanego przez Rosję regionu Cchinwali. Zdaniem ministra, mimo zniesienia przez władze rosyjskie zakazu importu win z Gruzji, takie embargo może być przywrócone z przyczyn politycznych.
Petriaszwili podkreślił niezmienne kluczowe znaczenie Stanów Zjednoczonych i Sojuszu Północnoatlantyckiego w polityce zagranicznej Tbilisi. W jego opinii, dowodem aspiracji euroatlantyckich Gruzji jest znaczne zaangażowanie armii gruzińskiej w Afganistanie. Dodał, że jego rząd kontynuuje tę trudną misję, choć jej ceną bywa śmierć gruzińskich żołnierzy (m.in. siedmiu zabitych w zamachu terrorystycznym w czerwcu br.).

Gruziński minister gościł w PISM 16 grudnia 2013 roku, gdzie wygłosił wykład pt. Georgia's Integration with the European Union: Expectations and Hurdles.

Polecamy Biuletyn PISM autorstwa Dariusza Kałana i Konrada Zasztowta - Biznes i demokracja: polityka V4 wobec Kaukazu Południowego