Gruzja i Mołdawia bilżej UE?
20.10.2015, 00:00
20.10.2015, 00:00
Jakie korzyści, ale również wyzwania mogą przynieść podpisane w 2014 r. przez Gruzję i Mołdawię umowy o wolnym handlu z UE? Jak rządy tych państw oraz środowiska biznesowe powinny przygotować się do efektywnego wykorzystania umów? W jakim stopniu doświadczenia krajów Grupy Wyszehradzkiej, w tym w zakresie współpracy administracji rządowej i przedsiębiorców, mogą być przydatne Gruzji i Mołdawii w procesie zbliżenia z UE?
W dniach 22-23 października 2015 odbyła się w Kiszyniowie międzynarodowa konferencja: Making the Most of DCFTA, zorganizowana przez Centrul de Resurse z Mołdawii oraz PMCG z Gruzji w ramach projektu Sharing Experience of Public-Private Dialogue in EU Integration Process for Moldova and Georgia. PISM był reprezentowany w czasie konferencji prez Damiana Wnukowskiego, analityka programu Międzynarodowe Stosunki Gospodarcze i Problemy Globalne. Projekt finansowany jest z środków Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego. 

W trakcie konferencji omawiano szanse i wyzwania, przed jakimi stoją Mołdawia i Gruzja w kontekście implementacji umów o wolnym handlu (Deep and Comprehensive Free Trade Area - DCFTA), które te kraje podpisały z UE w 2014 r. Wśród omawianych tematów związanych z realizacją DCFTA znalazły się m.in. perspektywy eksportu produktów rolno-spożywczych na rynek UE, regulacje fitosanitarne i techniczne stawiane produktom importowanym do Unii czy wpływ umowy na wewnętrzne reformy w Mołdawii i Gruzji. W trakcie spotkania dokonano podsumowania pierwszego roku obowiązywania DCFTA. W tym kontekście stwierdzono, że umowa daje rezultaty w postaci zwiększonego eksportu zarówno Mołdawii, jak Gruzji na rynek UE. Podkreślono jednak, iż wiele jeszcze pozostaje do zrobienia, szczególnie w zakresie implementacji zobowiązań zawartych w Umowach Stowarzyszeniowych (Association Agreements) Mołdawii i Gruzji z UE, których DCFTA jest integralną częścią. Szczególny nacisk w trakcie dyskusji położono na kwestie współpracy sektora prywatnego i administracji rządowej w realizacji reform wewnętrznych oraz osiągnięcia celów związanych z wdrażaniem DCFTA. W tym kontekście zaprezentowano doświadczenia państw Grupy Wyszehradzkiej w procesie integracji europejskiej oraz dialogu publiczno-prywatnego w różnych obszarach (m.in. procesu legislacyjnego).  

Gościem specjalnym konferencji była Komisarz UE ds. Handlu, Cecilia Malmström. Wskazała ona na konieczność dbania przez Mołdawię i Gruzję o stabilności polityczną i zapewnienie rządów prawa, które są nieodzowne w skutecznym wykorzystaniu szans stwarzanych przez DCFTA. Komisarz nawiązała tym samym do kryzysu politycznego, który od kilku miesięcy trapi Mołdawię. Wskazała, że UE jest zaniepokojona rozwojem sytuacji w kraju, ale jako „przyjaciel Mołdawii” musi mówić jej prawdę, nawet gdy jest ona nieprzyjemna. Niemniej Mołdawia i Gruzja znajdują się na właściwej ścieżce i już czerpią korzyści z bliższej współpracy z UE. 
 
Logopty Mołdawia 21-21.10.2015 - small
V4