Gospodarka podstawą współpracy UE-Ameryka Łacińska

Początek spotkania: 19.02.2015, 00:00
Zakończenie spotkania: 19.02.2015, 00:00
To zgodny wniosek uczestników seminarium „EU-Latin America: Cooperation in the Globalized World” zorganizowanego w PISM.
Fot. Jadwiga Winiarska
To zgodny wniosek uczestników seminarium „EU-Latin America: Cooperation in the Globalized World” zorganizowanego w PISM.

Dynamiczny wzrost dwustronnej wymiany handlowej jest dowodem na zacieśniającą się współpracę gospodarczą obu regionów. Tak jak Unia Europejska jest obecnie kluczowym partnerem handlowym dla państw Ameryki Łacińskiej, tak kraje latynoamerykańskie wciąż odgrywają stosunkowo niewielką rolę w handlu UE (mniej niż 3% całości obrotów), jednak ich udział systematycznie wzrasta. Uczestnicy seminarium podkreślili kluczowe znaczenie inwestycji zagranicznych w pogłębianiu relacji gospodarczych między UE a Ameryką Południową. Wskazano również, że Ameryka Łacińska jest atrakcyjna w kontekście zróżnicowania kierunków polskiego eksportu, m.in. w obliczu utrudnień w handlu z Rosją i Ukrainą.

Rosnące znaczenie rynków azjatyckich, w tym Chin, stanowi wyzwanie dla współpracy UE z Ameryką Łacińską. Negatywny wpływ na nią miał również kryzys finansowy, w tym osłabienie Hiszpanii będącej głównym promotorem pomysłu zbliżenia Unii do Ameryki Łacińskiej. W trakcie seminarium zwrócono uwagę na zmianę podejścia Brukseli do Ameryki Łacińskiej, które coraz częściej skupia się na rozwijaniu relacji z poszczególnymi krajami, głównie z Brazylią i Meksykiem, a nie regionem jako całością. Zmiany te wynikają m.in. z trudności w rozwijaniu relacji z organizacjami regionalnymi, czego przykładem jest stagnacja w negocjacjach dotyczących umowy o wolnym handlu pomiędzy UE a MERCOSUR. Ponadto w najbliższym czasie na relacje UE-Ameryka Łacińska znaczący wpływ będzie miał końcowy kształt negocjowanych obecnie umów o wolnym handlu – Transatlantic Trade and Investment Partnership (TTIP) oraz Trans-Pacific Partnership (TPP).   

Mówiono jednocześnie o obiecujących perspektywach współpracy w przyszłości. Istotna w tym kontekście jest wspólnota wartości czy istniejące struktury instytucjonalne, które mogą być pomocne w omawianiu ważnych dla obu stron kwestii globalnych, w tym zarządzania gospodarczego czy zmian klimatycznych.

Seminarium odbyło się 19 lutego 2015 w siedzibie PISM. Wzięli w nim udział: dr Lorena Ruano Gomez (Centrum Badań i Nauczania Ekonomii - CIDE) oraz Krzysztof Hinz, radca-minister w Departamencie Ameryki Ministerstwa Spraw Zagranicznych. 

Oprac. Olga Nowicka, Damian Wnukowski
Fot. Jadwiga Winiarska