Gospodarczy zwrot ku Azji
30.09.2014, 00:00
30.09.2014, 00:00
Unia Europejska może skorzystać na procesach integracji gospodarczej na obszarze Azji i Pacyfiku. Pomocne mogłoby być tu większe zaangażowanie Brukseli w tworzenie wielostronnych porozumień handlowych w regionie, na co wskazywał gość PISM, ambasador Nowej Zelandii przy UE i NATO, Vangelis Vitalis.
Unia Europejska może skorzystać na procesach integracji gospodarczej na obszarze Azji i Pacyfiku. Pomocne mogłoby być tu większe zaangażowanie Brukseli w tworzenie wielostronnych porozumień handlowych  w regionie, na co wskazywał gość PISM,  ambasador Nowej Zelandii przy UE i NATO, Vangelis Vitalis.

Jak powiedział, coraz powszechniejsza opinia o przesuwaniu się środka ciężkości w globalnej gospodarce z obszaru Atlantyku w kierunku Azji Wschodniej i Pacyfiku, na co wpływa m.in. dynamiczny w ostatnich latach wzrost potęgi Chin czy Indii, skłania do bliższego przyjrzenia się temu regionowi. Ważne są tu takie aspekty jak integracja gospodarcza i jej wpływ na gospodarkę światową. Ambasador Vitalis przedstawił zarys wciąż kształtującej się regionalnej architektury handlowej, ze szczególnym uwzględnieniem istniejących umów wielostronnych o wolnym handlu, jak też dopiero negocjowanych porozumień, głównie Partnerstwa Transpacyficznego (TPP) czy umowy o regionalnym kompleksowym partnerstwie gospodarczym (RCEP). Podkreślił również coraz powszechniejsze uwzględnianie ambitnych i wszechstronnych rozwiązań w ramach powstających umów handlowych w regionie Azji i Pacyfiku.

Zwracał uwagę na niewielki udział Unii Europejskiej w kształtowaniu ram instytucjonalnych handlu międzynarodowego na obszarze Azji i Pacyfiku, zachęcając jednocześnie do większej aktywności w tym obszarze. Ambasador Vitalis podkreślił, iż UE preferuje dwustronne porozumienia dotyczące ułatwień w handlu i nie angażuje się w negocjacje wielostronne, co jest powszechne w tym regionie. W związku z tym wśród uczestników spotkania pojawił się m.in. pomysł uczynienia z ASEM (Asia-Europe Meeting) jednym z głównych forów rozwoju współpracy gospodarczej pomiędzy UE,  a państwami azjatyckimi.

W trakcie spotkania poruszono także kwestię niejednoznacznego wpływu coraz liczniej powstających regionalnych i bilateralnych umów (oprócz TPP również negocjowanych TTIP czy porozumienia pomiędzy UE i Japonią) na globalne rozmowy o wolnym handlu, czyli tzw. Rundę Doha prowadzoną w ramach WTO. Ambasador Vitalis podkreślił odpowiedzialność, jaka ciąży na największych aktorach negocjujących obecnie dwustronne porozumienia o wolnym handlu (w tym USA, UE i Japonii), aby uwzględnili oni wpływ swoich działań na sytuację gospodarczą państw trzecich.

Spotkanie odbyło się w PISM 30 września 2014 roku. Rozmowę moderował koordynator programu międzynarodowych stosunków gospodarczych i problemów globalnych, Artur Gradziuk.