Gospodarcze NATO – polsko-rumuńska odpowiedź na aktualne pytanie Europy

Początek spotkania: 28.10.2013, 00:00
Zakończenie spotkania: 28.10.2013, 00:00
To tylko jedno z licznych rozwiązań, nad którymi Polska i Rumunia mogą wspólnie pracować w czasie, gdy konieczne jest nowe zdefiniowanie stosunków zarówno wewnątrz Unii jak i w wymiarze transatlanckim. Crin Antonescu, przewodniczący rumuńskiego Senatu w swym wykładzie pt. Romania and Poland: An Indispensable Partnership for the European Project and Transatlantic Ties przedstawił też inne propozycje.
To tylko jedno z licznych rozwiązań, nad którymi Polska i Rumunia mogą wspólnie pracować w czasie, gdy konieczne jest nowe zdefiniowanie stosunków zarówno wewnątrz Unii jak i  w wymiarze transatlanckim. Crin Antonescu, przewodniczący rumuńskiego Senatu w swym wykładzie pt. Romania and Poland: An Indispensable Partnership for the European Project and Transatlantic Ties przedstawił też inne propozycje.

Na bazie wspólnej historii i wspólnie podzielanych wartości, Polska i Rumunia mogą razem odegrać szczególną rolę w Europie, która potrzebuje nowego przywództwa oraz wizji, ale też solidarności. Podstawą nowego projektu europejskiego powinna być polityka gospodarcza, sprzyjająca wzrostowi, oraz poszerzenie wymiaru ekonomicznego stosunków transatlanckich. Oprócz udziału w debacie nad przyszłością Europy, Polska i Rumunia mogą przyczynić się do zmniejszenia zależności energetycznej Unii przez wykorzystanie ich złóż gazu niekonwencjonalnego. Natomiast budowa korytarza transportowego Gdańsk-Constanța sprzyjałaby intensyfikacji handlu w całym regionie.

Pytany o możliwe zmiany po wyborach prezydenckich zaplanowanych na jesień 2014 r. Antonescu zapewniał obecnych, że polityka zagraniczna jest dziedziną co do której panuje całkowity konsensus wśród wszystkich partii na scenie politycznej Rumunii. I dlatego też po listopadowym szczycie Partnerstwa Wschodniego w Wilnie wsparcie dla Mołdawii pozostanie niezmienne niezależnie od ewentualnych, wewnętrznych zmian politycznych w Rumunii.

Wykład Crina Antonescu oraz dyskusja z uczestnikami spotkania miały miejsce 28-ego października w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych. Moderatorem była wicedyrektor PISM Beata Wojna.


Oprac. Anita Sobják
Fot. Jadwiga Winiarska




logo polska-rumunia