Gość PISM: Michael Noonan, Minister Finansów Irlandii
07.05.2012, 00:00
07.05.2012, 00:00
7 maja 2012 Polski Instytut Spraw Międzynarodowych wraz z Ambasadą Irlandii w Polsce miał zaszczyt gościć Michaela Noonana (Ministra Finansów Irlandii) z wykładem: IRELAND: THE ROAD TO RECOVERY.
Gość PISM: Michael Noonan, Minister Finansów Irlandii / fot. Jadwiga Winiarska

7 maja 2012 r. Polski Instytut Spraw Międzynarodowych we współpracy z Ambasadą Irlandii w Polsce zorganizował otwarty wykład ministra finansów Irlandii  Michaela Noonana pod tytułem Ireland: The Road to Recovery.

Moderatorem spotkania był Marcin Zaborowski, dyrektor Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.

Podczas swojego wykładu minister Noonan przedstawił doświadczenia Irlandii związane z działaniami podjętymi w celu walki z kryzysem oraz przywrócenia rozwoju gospodarczego. Jednym z pierwszym działań była restrukturyzacja systemu bankowego oraz niektórych sektorów gospodarczych, a także przyjęcie zobowiązań oszczędnościowych. Było to konieczne, aby kontynuowano pomoc z funduszów unijnych oraz Międzynardowego Funduszu Walutowego. Najważniejszymi elementami aktualnego planu ekonomicznego są wzrost i eksport. To właśnie eksport oraz zagraniczne inwestycje przyczyniają się do aktualnego wzrostu gospodarczego. W związku z brakiem popytu na rynku narodowych gospodarka Irlandii jest uzależniona od swoich partnerów gospodarczych, w szczególności Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii oraz Niemiec i Francji. Mocnymi stronami Irlandii w dziedzinie współpracy z amerykańskimi firmami są podobna kultura pracy, wspólny język i zbliżone rozwiązania z zakresu relewantnych przepisów oraz polityk. Nacisk na zagraniczne inwestycje oraz eksport sprawia, iż gospodarka Irlandii jest w szczególności uzależniona od sytuacji w krajach trzecich, co niekorzystnie wpływa na aktualne prognozy gospodarcze.

Jednym z najważniejszych priorytetów rządu jest kampania na rzecz przyjęcia w ramach referendum postanowień paktu fiskalnego. Głosowanie odbędzie się pod koniec maja i według ostatnich wyników sondaży opinii publicznej wynik powinien być pozytywny. Minister Noonan odniósł się również do wyników francuskich wyborów, zaznaczając, że utrzymujący się trend zmian rządów w Europie jest powiązany raczej z niezadowoleniem wyborców z rządzących partii , niż z przesunięciem politycznej sceny na lewo. 

Podczas sesji pytań i odpowiedzi kontynuowano dyskusję na temat potencjalnych konsekwencji wyborów prezydenckich we Francji, zwłaszcza w odniesieniu do możliwości renegocjacji paktu fiskalnego. Stanowisko nowego wybranego prezydenta ciągle wymaga uściślenia, lecz wydaje się, iż Hollande nie wyraża sprzeciwu wobec postanowień Paktu; postulowane jest też przyjęcie dodatkowego planu rozwoju gospodarczego oraz walki z bezrobociem. Istotne znaczenie będzie miało stanowisko Niemiec w sprawie reorientacji aktualnej polityki oszczędnościowej.

Kolejnym tematem, który wzbudził szczególnie zainteresowanie, były doświadczenia Irlandii w zakresie restrukturyzacji systemu bankowego. Analiza skupiła się na identyfikacji przyczyn kryzysu finansowego, który w dużej mierze został spowodowany przez niezrównoważony system udzielania kredytów zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i w Europie. Dostęp do kredytów jest jednym z głównych założeń planu pobudzenia irlandzkiej gospodarki.

Podczas dyskusji poruszono również temat przyszłości projektu europejskiego oraz kierunku rozwoju strefy euro. Model ściślejszej integracji jest postrzegany jako jedyny możliwy scenariusz utrzymania pozycji gospodarczej Unii Europejskiej na świecie. Dlatego tocząca się debata na temat wspólnego systemu podatkowego, europejskich obligacji oraz wspólnego podatku od transakcji finansowych jest ważnym elementem tworzenia podstaw do ściślejszej współpracy.

Opr. Kacper Rękawek
Fot. Jadwiga Winiarska