Dyskusja panelowa: "Brazylia po wyborach: zwrot polityczny, ale w jakim kierunku?"
05 LIS 2018
W październiku w Brazylii odbyły się wybory szczebla federalnego, stanowe oraz lokalne. Zwycięzca wyborów prezydenckich, wyłoniony w drugiej turze 28 października, obejmie władzę 1 stycznia 2019 r. Jakich zmian można spodziewać się w Brazylii pod rządami nowego prezydenta? Z jakimi wyzwaniami będzie musiał się zmierzyć jego rząd wobec napiętej sytuacji wewnętrznej w ostatnich latach związanej z trudnościami gospodarczymi (recesją w latach 2015-2016) i politycznymi (skandalem korupcyjnym Lava Jato, impeachmentem Dilmy Rousseff)? Jak w tym kontekście będą rozwijać się relacje polsko-brazylijskie? Jak kształtować politykę Polski wobec Brazylii:  głównego partnera handlowego Polski w Ameryce Łacińskiej, w którym według różnych szacunków ma zamieszkiwać ponad 2 miliony osób polskiego pochodzenia? Na te i inne pytania odpowiedzą zaproszeni do PISM goście. 
 
 
    logo
 
 
Program
 
13:00-13:05 Powitanie
 
13:05-14:00 Dyskusja panelowa
 
  • Wojciech Baczyński, dyrektor generalny Polsko-Portugalskiej Izby Handlowej, wicekonsul ds. handlowych w WPHI w São Paulo (2009-2013)
  • Andrzej Braiter, ambasador tytularny – Departament Współpracy Ekonomicznej MSZ, ambasador RP w Brazylii w latach 2013-2017
  • Janina Petelczyc, pracowniczka Instytutu Polityki Społecznej UW, Fundacja Terra Brasilis
  • Bartłomiej Znojek, analityk, Polski Instytut Spraw Międzynarodowych 
  • Moderacja: Justyna Szczudlik, koordynatorka programu Azja i Pacyfik, Polski Instytut Spraw Międzynarodowych