Dyrektor PISM Marcin Zaborowski będzie doradzał NATO

Początek spotkania: 26.03.2014, 00:00
Zakończenie spotkania: 26.03.2014, 00:00
Dyrektor PISM zostanie członkiem międzynarodowej grupy ekspertów, którą powołał do życia Anders Fogh Rasmussen, sekretarz generalny NATO. Dyrektor Zaborowski będzie jednym z dziesięciu ekspertów z krajów Sojuszu, którzy wezmą udział w pracach grupy. To wyróżnienie niezwykle prestiżowe zarówno dla Instytutu, jak i całego kraju, grupa ta bowiem ma znaleźć odpowiedzi na najważniejsze wyzwania, którym musi dziś stawić czoła Sojusz Północnoatlantycki.
Dyrektor PISM zostanie członkiem międzynarodowej grupy ekspertów, którą powołał do życia Anders Fogh Rasmussen, sekretarz generalny NATO. Dyrektor Zaborowski będzie jednym z dziesięciu ekspertów z krajów Sojuszu, którzy wezmą udział w pracach grupy. To wyróżnienie niezwykle prestiżowe zarówno dla Instytutu, jak i całego kraju, grupa ta bowiem ma znaleźć odpowiedzi na najważniejsze wyzwania, którym musi dziś stawić czoła Sojusz Północnoatlantycki. Jednym z nich jest konflikt na Ukrainie, a w tym kontekście relacje NATO z Rosją. Eksperci, a wśród nich Marcin Zaborowski będą pracować nad sformułowaniem wspólnej strategii Stanów Zjednoczonych, Kanady i państw europejskich, w odniesieniu do tego konfliktu i mającej zapewnić większą obecność wojskową Stanów Zjednoczonych w Europie (w szczególności na obszarze środkowo- i wschodnioeuropejskich państw sojuszniczych).

Rozwiązania wypracowane przez grupę mogą mieć wpływ na przyszłość Sojuszu po 2014 roku.  Jej pomysły staną się bowiem źródłem inspiracji dla decydentów NATO, którzy będą  formułować wizję  przyszłości Sojuszu przed szczytem w Cardiff (4-5 wrzesień 2014 r.), m.in. podczas czerwcowych obrad ministrów spraw zagranicznych państw NATO w czerwcu 2014 r. Zostaną one zgromadzone w raporcie, który zostanie przedstawiony sekretarzowi generalnemu Andersowi Foghowi Rasmussenowi na początku czerwca 2014 roku. Ma to istotne znaczenie, w obliczu gruntownej zmiany postrzegania bezpieczeństwa euroatlantyckiego po aneksji Półwyspu Krymskiego przez Rosję. 

Na czele grupy stanie dr Robin Niblett, dyrektor brytyjskiego think-tanku Chatham House, a w jej skład wchodzą m.in. dyrektorzy innych czołowych think- tanków z obszaru euroatlantyckiego, tzn. Martin Butora ze słowackiego Institute of Public Affairs, Ivo Dalader z amerykańskiego Chicago Council on Global Affairs, Camille Grand z francuskiego Fondation pour la Recherche Stratégique (FRS), Ana Palacio – była minister spraw zagranicznych Hiszpanii, Roland Paris z kanadyjskiego Centre for International Policy Studies, Volker Perthes z niemieckiego Stiftung Wissenschaft und Politik (SWP), Nathalie Tocci z włoskiego Istituto Affari Internazionali (IAI) i Sinan Ülgen z tureckiego Center for Economics and Foreign Policy Studies (EDAM). 

Wsparcie merytoryczne dla dyrektora Zaborowskiego w pracach grupy ekspertów będą zapewniać analitycy PISM z projektów bezpieczeństwo europejskie i przemysł obronny oraz nieproliferacja i kontrola zbrojeń.