Demokracja i rozwój
22.11.2013, 00:00
22.11.2013, 00:00
„Demokracja i rozwój” to główne hasła prezydencji we Wspólnocie Demokracji, którą będzie sprawował Salwador przez kolejne dwa lata. Z punktu widzenia prezydencji ważny jest też rozwój społeczeństwa obywatelskiego oraz budowanie płaszczyzn współpracy z rządem.
22 listopada br. w PISM odbyło się seminarium z udziałem Ministra Spraw Zagranicznych Salwadoru Jaime Mirandy. Głównymi tematami spotkania były demokracja i rozwój. Minister wskazał, że zachodzi między nimi związek przyczynowo-skutkowy:  warunkami umacniania demokracji  są budowa sprawnych instytucji państwowych oraz rozwój społeczno-gospodarczy. Właśnie dlatego „Demokracja i rozwój” to główne hasła prezydencji we Wspólnocie Demokracji, którą będzie sprawował Salwador przez kolejne dwa lata. Z punktu widzenia prezydencji ważny jest też rozwój społeczeństwa obywatelskiego oraz budowanie płaszczyzn współpracy z rządem.
Po ponad pięciu dekadach rządów wojskowych, podczas których Salwador doświadczył kryzysu politycznego, ekonomicznego i społecznego, nastąpił bardzo długi proces transformacji demokratycznej. Negocjacje pokojowe doprowadziły do zakończenia dwunastoletniej wojny domowej i podpisania porozumień w Meksyku w 1992 r. oraz rozpoczęły nowy okres w historii Salwadoru. Poparcie dla demokracji w tym kraju utrzymuje się na tym samym poziomie od 1995 r. (49%). Salwadorczycy nadal uczą się demokracji, wiedzą jednak, że wymaga ona dialogu i konsensusu politycznego. Teraz przed Salwadorem stoi wyzwanie umocnienia demokracji i kultury demokratycznej, przy jednoczesnym zapewnieniu inkluzyjności tych procesów. Niezwykle ważną rolę będą tu odgrywać społeczeństwo obywatelskie, przedsiębiorstwa, świat akademicki oraz think tanki.
Uczestnicy spotkania zainteresowani byli procesem pojednania narodowego oraz strategiami walki z gangami i kartelami narkotykowymi w Salwadorze. Poruszono również kwestię skuteczności udzielonej dotychczas unijnej pomocy rozwojowej. Minister ocenił tę pomoc pozytywnie, wskazując, że najważniejsze było dopasowanie jej do potrzeb lokalnych oraz przekazanie środków finansowych do dystrybucji rządowi, a nie tworzenie kolejnej agencji, która byłaby za to odpowiedzialna. Dodał także, że relacje Unii Europejskiej z krajami Ameryki Środkowej powinny wychodzić poza sprawy gospodarcze – oba regiony mogłyby prowadzić dialog również w dziedzinach takich jak rozwój społeczno-gospodarczy, procesy rozbrojenia czy pokojowe. 

Seminarium odbyło się dzięki współpracy ze Stałym Sekretariatem Wspólnoty Demokracji. Spotkanie prowadziła wicedyrektor PISM Beata Wojna, a w panelu wzięła udział także Maria Leissner, Sekretarz Generalna Wspólnoty Demokracji.

Opracowała Kinga Brudzińska

Zdjęcia Olgierd Syczewski