Debata: Geoekonomia – nowy paradygmat?
22.01.2013, 00:00
22.01.2013, 00:00
/* Style Definitions */ table.MsoNormalTable Zorganizowana przez PISM i redakcję kwartalnika „Sprawy Międzynarodowe” dyskusja nt. Czy geoekonomia jest nowym paradygmatem? stanowiła kontynuacją polemiki między Edwardem Haliżakiem, redaktorem i współautorem książki pt. Geoekonomia, a Romanem Kuźniarem, autorem krytycznej recenzji tej pozycji (zob. „Sprawy Międzynarodowe” 2012, nr 3).
fot. Anna Kulikowska-Kasper

Wprowadzenie do dyskusji wygłosił redaktor naczelny „Spraw Międzynarodowych” , prof. UW, dr hab. Henryk Szlajfer, który podkreślił m.in., że termin geoekonomia, podobnie jak inne terminy z ostatnich lat, świadczy o jednym, iż wydarzenia związane z kryzysem finansowym lat 2007-2008, dowiodły ograniczeń wielu teorii, które próbowały wyjaśniać zjawisko drugiej globalizacji. Wiele z tych koncepcji okazało się mało przydatnych, wiele z trudnością było w stanie uporać się z materią kryzysu tej globalizacji. Debata nie tylko nie jest zakończona; raczej stawiamy pierwsze kroki na drodze do znalezienia sposobu na uporanie się konceptualnie z kryzysem, który ma miejsce.

Swoje wystąpienie poświęcone koncepcji geoekonomii prof. dr hab. Edward Haliżak zakończył: geoekonomia to przyszłość sposobu uprawiania polityki, a także myślenia o stosunkach międzynarodowych. O znaczeniu tego paradygmatu świadczy zainteresowanie, jakim się on cieszy.

Krytyczne uwagi do koncepcji geoekonomii wygłosił prof. dr hab. Roman Kuźniar (można się z nimi zapoznać w artykule opublikowanym w Sprawach Międzynarodowych” 2012, nr 3.

Ciąg dalszy polemiki opublikujemy wkrótce w „Sprawach Międzynarodowych” 2012, nr 4.



Relacja z debaty: