Debata PISM: Wyzwania dla polskiej polityki zagranicznej A.D. 2017
06.02.2017, 00:00
06.02.2017, 00:00
Polski Instytut Spraw Międzynarodowych miał przyjemność zaprosić na debatę pod tytułem: "Wyzwania dla polskiej polityki zagranicznej A.D. 2017".
Uczestnicy zorganizowanej przez Polski Instytut Spraw Międzynarodowych debaty „Wyzwania dla polskiej polityki zagranicznej A.D. 2017” wskazali najważniejsze ich zdaniem zadania dla polskiej dyplomacji w nadchodzących miesiącach. Debata, której przysłuchiwało się liczne grono praktyków, komentatorów i przedstawicieli świata akademickiego, zbiega się w czasie z coroczną informacją ministra spraw zagranicznych RP na temat zadań polskiej polityki zagranicznej.

Pilnym wyzwaniem jest nawiązanie kontaktów z nową administracją prezydencką w Stanach Zjednoczonych. Ekipa Trumpa zapowiedziała przewartościowanie polityki zagranicznej USA w wielu obszarach, nie tylko wobec konkurentów i rywali, ale także partnerów i sojuszników Ameryki. Dotknie to również relacji transatlantyckich, które już dziś naznaczone są niepewnością. Obawy dotyczą aktualności wizji Europy „całej i wolnej”, która stanowiła podstawę strategii USA wobec Europy od zakończenia zimnej wojny.

Unię Europejską czeka dyskusja na temat kierunku i trybu dalszej integracji . W tej dyskusji pojawią się bez wątpienia pytania o zakres kompetencji instytucji wspólnotowych i państw członkowskich czy przyszły kierunek poszczególnych polityk unijnych. W interesie Polski leży uniknięcie dwóch skrajnych rezultatów refleksji nad przyszłością UE. Niekorzystne byłoby zarówno powstanie europejskiego „superpaństwa”, jak i europejskiego koncertu mocarstw. Polska będzie opowiadać się za „elastyczną”, inkluzywną integracją europejską.

Polska stoi wreszcie przed koniecznością prowadzenia konsekwentnej polityki wschodniej. Sytuacja we wschodnim sąsiedztwie, na co wskazuje choćby eskalacja rosyjskiej agresji w Donbasie, jest ściśle związana z interesami bezpieczeństwa RP i szerzej – przyszłością polskiej państwowości. Uczestnicy debaty przestrzegali przed pokusą odstąpienia od aktywności na tym kierunku i namawiali do utrzymania wielowymiarowego wsparcia m.in. dla Ukrainy. 


Paneliści:

dr Paweł Kowal
Instytut Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk

dr Jan Parys
Szef Gabinetu Politycznego Ministra Spraw Zagranicznych RP

dr Patrycja Sasnal
Kierownik projektu Bliski Wschód i Afryka Północna
Polski Instytut Spraw Międzynarodowych

red. Bartosz Węglarczyk
Dyrektor programowy
Onet.pl

Moderator:

dr Sławomir Dębski
Dyrektor
Polski Instytut Spraw Międzynarodowych



Fot. B. Marcinkowski MSZ