Debata PISM: Wiek Azji? Szanse i zagrożenia dla Polski
18.02.2016, 00:00
18.02.2016, 00:00
Nowy chiński Jedwabny Szlak, szybki rozwój gospodarczy Indii czy procesy integracyjne w Azji Południowo-Wschodniej z jednej strony, a rosnące napięcia na Morzu Południowochińskim, spowolnienie w Chinach czy groźba destabilizacji Afganistanu z drugiej, pokazują ze „wiek Azji” wcale nie musi być okresem nowych szans i pomyślności. Jednocześnie zjawiska i procesy zachodzące na największym kontynencie będą miały globalne reperkusje, które odczujemy także w Europie.

Nowy chiński Jedwabny Szlak, szybki rozwój gospodarczy Indii czy procesy integracyjne w Azji Południowo-Wschodniej z jednej strony, a rosnące napięcia na Morzu Południowochińskim, spowolnienie w Chinach czy groźba destabilizacji Afganistanu z drugiej, pokazują ze „wiek Azji” wcale nie musi być okresem nowych szans i pomyślności. Jednocześnie zjawiska i procesy zachodzące na największym kontynencie będą miały globalne reperkusje, które odczujemy także w Europie. Jak Polska powinna przygotować się na zachodzące przemiany aby najlepiej zabezpieczyć swoje interesy i wykorzystać pojawiające się szanse? Jak powinna wyglądać skuteczna polityka Polski wobec państw azjatyckich?

18 lutego 2016 r., Polski Instytut Spraw Międzynarodowych zorganizował prezentację najnowszego numeru kwartalnika Sprawy Międzynarodowe 3/2015 oraz debatę: Wiek Azji? Szanse i zagrożenia dla Polski.

Sugerowane hasztagi: #kierunekAzja #SprawyMiędzynarodowe


PANELIŚCI:

Piotr Kłodkowski
były Ambasador RP w Indiach, Rektor Wyższej Szkoły Europejskiej w Krakowie (#PiotrKłodkowski)

Bogdan Góralczyk
były Ambasador RP w Tajlandii, Centrum Europejskie Uniwersytetu Warszawskiego (#BogdanGóralczyk)

Michał Kołodziejski
Dyrektor Departamentu Azji i Pacyfiku, Ministerstwo Spraw Zagranicznych (@mikolodziejski)


MODERATOR:

Patryk Kugiel 
Koordynator Programu Międzynarodowe Stosunki Gospodarcze i Problemy Globalne, Polski Instytut Spraw Międzynarodowych (@PKugiel)



Fot. Jadwiga Winiarska