Debata PISM-ECFR-GW: Gdzie się podział świat?

Początek spotkania: 09.07.2012, 00:00
Zakończenie spotkania: 09.07.2012, 00:00
9 lipca 2012 Polski Instytut Spraw Międzynarodowych, European Council on Foreign Relations oraz Gazeta Wyborcza zorganizowali debatę poświęconą problematyce nieobecności tematyki międzynarodowej w polskich mediach zatytułowaną: Gdzie się podział świat? Problematyka międzynarodowa w polskich mediach.
Gdzie się podział świat? /Fot. Tadeusz Joniewicz
9 lipca 2012 r. Polski Instytut Spraw Międzynarodowych, European Council on Foreign Relations oraz „Gazeta Wyborcza” zorganizowali debatę poświęconą problemowi nieobecności tematyki międzynarodowej w polskich mediach zatytułowaną: „Gdzie się podział świat? Problematyka międzynarodowa w polskich mediach”. W debacie udział wzięli: Jarosław Gugała (Polsat), Roman Imielski („Gazeta Wyborcza”), Paweł Lisicki („Uważam Rze”), Andrzej Mietkowski (Polskie Radio) oraz Tadeusz Mincer (Foundation for European Studies). Słowo wstępne wygłosił Marcin Zaborowski (Dyrektor PISM), a debatę moderował Konstanty Gebert (Dyrektor ECFR w Warszawie).
 

Punktem wyjścia do debaty było zdiagnozowanie obecnej sytuacji na rynku medialnym, w której zbyt mało uwagi poświęca się tematyce międzynarodowej . Jako główne trzy przyczyny takiego stanu rzeczy wymieniono niewystarczające możliwości finansowe, korelację między globalizacją a lokalizacją oraz tabloidyzację mediów. 

Uczestnicy dyskusji zgodzili się, że obecna sytuacja diametralnie różni się od tej panującej na początku lat 90., kiedy tematyka międzynarodowa zajmowała znacznie więcej miejsca w mediach. Jako jedną z przyczyn zmian wymieniono ostrą konkurencję na rynku medialnym, skutkującą stopniową eliminacją publikacji, które nie zwiększały oglądalności. W innym wyjaśnieniu tej zmiany położono nacisk na łatwiejszy dostęp do renomowanych mediów zagranicznych zajmujących się tematyką zagraniczną. 

W trakcie debaty uczestnicy zgodzili się z tezą na temat szerszej obecności tematyki międzynarodowej w mediach drukowanych, co paradoksalnie związane jest z mniejszymi możliwościami technicznymi mierzenia popularności poszczególnych materiałów. Dyskusje towarzyszyły z kolei tezie o związku między pozycją międzynarodową kraju a obecnością tematów międzynarodowych w mediach. Uczestnicy debaty nie osiągnęli także pełnej zgody co do pożądanego modelu funkcjonowania mediów publicznych.

Opr: A. Turkowski

Fot.: Tadeusz Joniewicz