Debata "Jak pandemia COVID-19 powinna zmienić nasz świat"
27 KWI 2020

 

Zaproszamy na debatę

 Jak pandemia Covid-19 powinna zmienić nasz świat?

organizowaną w związku z publikacją 

Polskiego Przeglądu Dyplomatycznego 2/2020 

PANELIŚCI:

 

dr Sławomir Dębski

Redaktor naczelny "Polskiego Przeglądu Dyplomatycznego"

dyrektor PISM

 

dr Piotr Arak

Dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego

 

dr Justyna Szczudlik

Zastępca Kierowniczki Biura Badań i Analiz

PISM

 

MODERACJA:

 

dr Łukasz  Jasina

Sekretarz redakcji

"Polskiego Przeglądu Dyplomatycznego"

PISM

_________________

 

27 kwietnia 2020 r. (poniedziałek) 

godz. 17:00-18:30

Transmisja LIVE na naszym kanale YouTube: https://www.youtube.com/user/PolandPISM

Język debaty: polski

Polecamy także znakomity tekst Piotra Araka https://wszystkoconajwazniejsze.pl/piotr-arak-pandenomia-stan-wojny/

Zapraszamy również do wysłuchania podcastu z udziałem dr Justyny Szczudlik

https://www.pism.pl/pism_w_mediach/podcasty/Odcinek_125_Czy_Rosja_i_Chiny_moga_wspolnie_zagrozic_Unii_Europejskiej

Numer 2/2020 PPD dostępny online w wolnym dostepie: https://www.pism.pl/publikacje/Polski_Przeglad_Dyplomatyczny_nr_22020

 

Jak pandemia COVID-19 powinna zmienić nasz świat

Pretekstem do debaty był najnowszy numer „Polskiego Przeglądu Dyplomatycznego”, poświęcony pandemii COVID-19 oraz reakcjom wybranych państw na tę bezprecedensową sytuację.

Państwa europejskie i Stany Zjednoczone w ostatnich dekadach nie borykały się z tego rodzaju problemami. Rozwój gospodarczy, dobra sytuacja na rynkach pracy, społeczna stabilność uśpiły czujność rządów. Nie były one przygotowane na konieczność walki z nową, a więc nieznaną chorobą zakaźną, która nie tylko zagraża życiu tysięcy ludzi, lecz także przynosi ogromne straty w gospodarce światowej. Państwa demokratyczne, przeświadczone o braku tego typu zagrożeń, w wielu organizacjach międzynarodowych – również tych zajmujących się zdrowiem – oddały pole państwom niedemokratycznym, które umocniły w nich swoje pozycje. Najlepszym przykładem jest sytuacja w Światowej Organizacji Zdrowia (w dużej mierze finansowanej przez Chiny), której spóźniona reakcja nie pomogła w powstrzymaniu rozprzestrzeniania się wirusa SARS-CoV-2. Co więcej, państwa niedemokratyczne takie jak Chiny i Rosja starają się odwracać uwagę światowej opinii publicznej od chińskich zaniedbań i argumentują, że wirus pochodzi z USA, a demokratyczne państwa nie radzą sobie z pandemią. Oznacza to, że trzeba wypracować nowe podejście państw wolnego świata do krajów niedemokratycznych, by nie dopuścić w przyszłości do podobnej sytuacji. Wśród dyskutowanych rozwiązań pojawiły się też głosy, że państwa demokratyczne powinny poświęcać większą uwagę sytuacji w organizacjach międzynarodowych czy potencjalnym nowym zagrożeniom globalnym (jak np. bioterroryzm).

O ile państwa zachodnie okazały się nieprzygotowane do pandemii, gdyż nie uznawały jej początkowo za poważne zagrożenie, o tyle azjatyckie demokracje jak Korea Płd. czy Tajwan, które mają niedawne doświadczenia z wirusami SARS czy MERS, radzą sobie z obecnym problemem dobrze – i to bez zamknięcia państw (tzw. lockdownu) i poważnych ograniczeń społecznych. Warto zatem wykorzystać ich doświadczenia w budowaniu systemu szybkiego reagowania i przygotować się instytucjonalnie do tego typu zagrożeń.

Znaczna część dyskusji była poświęcona kwestiom gospodarczym – głównie sytuacji w gospodarce światowej. Świat niewątpliwie czeka recesja, choć nie znaczy to, że dotknie ona wszystkie państwa. Wzrost gospodarczy – choć niski – zanotują najprawdopodobniej Chiny: wg wstępnych prognoz ok. 1–2%. Z uwagi na bezprecedensowy charakter obecnej pandemii i związanego z nią globalnego lockdownu oraz wiele zmiennych trudno dziś precyzyjnie przewidzieć stan gospodarki światowej. Można się jednak spodziewać większej chęci państw do wyprowadzania produkcji z Chin, co pozwoli im zmniejszyć gospodarczą zależność od tego państwa.