Czy Polska i Izrael mogą stać się partnerami strategicznymi?
07.05.2013, 00:00
07.05.2013, 00:00
Czy Polska i Izrael mogą stać się partnerami strategicznymi? Na to pytanie próbowano odpowiedzieć w trakcie pierwszej rundy Dialogu strategicznego Polska-Izrael. W izraelskiej Herlizyi, 7 maja 2013 roku przy okrągłym stole zasiadła delegacja PISM, przedstawiciele polskiej i izraelskiej dyplomacji, sił zbrojnych, świata nauki oraz instytutów badawczych.
Czy Polska i Izrael mogą stać się partnerami strategicznymi? Na to pytanie próbowano odpowiedzieć w trakcie pierwszej rundy Dialogu strategicznego Polska-Izrael. W izraelskiej Herzliyi, 7 maja 2013 roku przy okrągłym stole zasiadła delegacja PISM, przedstawiciele polskiej i izraelskiej dyplomacji, sił zbrojnych, świata nauki oraz instytutów badawczych.

Z polskiej strony w Dialogu uczestniczyli  m.in. Robert Kupiecki, Podsekretarz Stanu ds. Polityki Obronnej w Ministerstwie Obrony Narodowej RP, Jacek Chodorowicz obecny ambasador RP w Izraelu, Agnieszka Magdziak-Miszewska radca generalny podsekretarza stanu ds. międzynarodowych oraz Dyrektor PISM Marcin Zaborowski. Stronę izraelską reprezentowali m.in. Yosef Kuperwasser, Dyrektor Generalny w Ministerstwie Spraw Zagranicznych i Strategii Izraela, jego zastępca Jeremy Issacharoff, gen. Amos Yadlin, dyrektor instytutu INSS, oraz. gen. w st. spocz. Michael Herzog.

Spotkanie zainaugurowało nowa formę dwustronnych kontaktów Polski i Izraela, której celem jest zbliżanie środowisk eksperckich a także uzupełnienie oficjalnego dialogu obu państw, prowadzonego na poziomie międzyrządowym. Organizatorami „Dialogu Strategicznego Polska-Izrael” byli:  izraelskie instytuty ELNET (European Leadership Network) i INSS (Institute for National Security Studies) oraz Polski Instytut Spraw Międzynarodowych.

Omawiano między innymi kwestie związane z bezpieczeństwem międzynarodowym, relacjami transatlantyckimi, zmianami politycznymi w świecie arabskim oraz stosunkami Izraela i Europy. W tym wspólne zagrożenia bezpieczeństwa dla Polski i Izraela, ze szczególnym uwzględnieniem irańskiego wojskowego programu jądrowego a także podobieństwa i różnice w polskiej i izraelskiej percepcji konsekwencji reorientacji polityki bezpieczeństwa USA dla Europy i Bliskiego Wschodu. Zastanawiano się  nad możliwymi następstwami zmian społecznych i politycznych w najważniejszych krajach arabskich, a zwłaszcza w Egipcie, po fali wydarzeń rewolucyjnych  ostatnich lat, oraz miejscem Izraela w polityce sąsiedztwa Unii Europejskiej i sposobami na intensyfikację współpracy izraelsko-europejskiej. Uczestnicy Dialogu zgodzili się, że istnieje wiele obszarów dla politycznej i praktycznej współpracy Polski i Izraela, także w dziedzinie bezpieczeństwa i obrony. 

W ramach kontynuacji Dialogu, w ciągu kilku najbliższych miesięcy delegacji izraelska złoży wizytę w Polsce.