Chiny chcą silniej współpracować z Europą Środkową

Początek spotkania: 09.12.2013, 00:00
Zakończenie spotkania: 09.12.2013, 00:00
Listopadowy drugi szczyt Chiny-Europa Środkowo-Wschodnia w Bukareszcie, a także coraz intensywniejsze relacje polsko-chińskie to dowód na rosnące zainteresowanie Chin współpracą z tą częścią Europy.
Listopadowy drugi szczyt Chiny-Europa Środkowo-Wschodnia w Bukareszcie, a także coraz intensywniejsze relacje polsko-chińskie to dowód na rosnące zainteresowanie Chin współpracą z tą częścią Europy. 

Podczas seminarium w PISM 9 grudnia uczestnicy zwracali uwagę, że zainaugurowana w Warszawie w ubiegłym roku podczas wizyty premiera Wen Jiabao współpraca Chin z Europą Środkowo-Wschodnią – tzw. format „16+1” – to kolejna bardzo istotna płaszczyzna kontaktów państw z regionu z Chinami. Początkowo pojawiały się  wątpliwości czy nowy format nie będzie kolidował z rozwijaniem polsko-chińskich relacji, a także czy ta współpraca nie będzie postrzegana jako niezgodna z polityką unijną. Jednak przebieg jak i rezultaty drugiego szczytu „16+1” w Bukareszcie – przede wszystkim skonsultowanie chińskich propozycji z Brukselą - pokazały, że nowy mechanizm jest pomocny w rozwijaniu zarówno relacji unijno-chińskich jak i polsko-chińskich. Format ten, który wpisuje się w logikę chińskiego myślenia czyli chęci współpracy z dużym partnerem jest korzystny dla Europy Środkowej. Po latach niewielkiego wzajemnego zainteresowania zarówno Chiny jak i Europa Środkowo-Wschodnia nadrabiają zaległości. Długa tradycja dobrych stosunków dyplomatycznych w okresie zimnej wojny, a także atrakcyjność regionu – stabilność polityczna i gospodarcza, dogodne centralne położenie, wykształcone kadry, niższe koszty produkcji – to ważne powody dla których Chiny chcą współpracować z naszym regionem.

Polska jako największe państwo „szesnastki” oraz strategiczny partner Chin jest istotnym uczestnikiem formatu „16+1” i chce w niego inwestować. Relacje w tym formacie są dla nas bardzo użytecznym kanałem wzmacniania stosunków dwustronnych. W ostatnich kilku latach nastąpiła wyraźna intensyfikacja relacji polsko-chińskich. Świadczą o tym nie tylko częstsze niż jeszcze kilka lat temu wzajemne wizyty na najwyższym szczeblu lecz także znaczący wzrost zainteresowania chińskiego biznesu Polską czego dowodem są chińskie delegacje coraz chętniej i częściej odwiedzające Polskę po to by poznać warunki inwestycyjne. Strategiczne partnerstwo to także sygnał dla chińskich władz lokalnych, że warto podejmować współpracę z polskimi regionami, województwami czy miastami. Przede wszystkim warto rozwijać współpracę z Chinami zachodnimi, które w najbliższych latach będą się szybciej rozwijały niż wschodnia część kraju. Polskie władze lokalne zaczynają dostrzegać potencjał współpracy właśnie z  tą częścią Państwa Środka. Przykładem jest Łódź, która planuje otworzyć swoje biuro w prowincji Sichuan oraz lepiej wykorzystywać uruchomione w tym roku  towarowe połączenie kolejowe Chengdu-Łódź.

9 grudnia 2013 Polski Instytut Spraw Międzynarodowych zorganizował seminarium:"16+1" Nowy format współpracy Chin z Europą Środkową? z udziałem panelistów: Filipa Grzegorzewskiego (Departament Azji i Pacyfiku, Ministerstwo Spraw Zagranicznych), Wojciecha Piwowarskiego  (Centrum Współpracy Polsko-Chińskiej, Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych), Dominika Mierzejewskiego (Zakład Azji Wschodniej, Wydział Studiów Międzynarodowych i Politologicznych, Uniwersytet Łódzki). Spotkanie moderował Artur Gradziuk (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych).

Oprac. Justyna Szczudlik-Tatar
Fot. Olgierd Syczewski