Bliski Wschód oczami Iranu

Początek spotkania: 15.07.2013, 00:00
Zakończenie spotkania: 15.07.2013, 00:00
Afganistan i Syria to kraje, w których rozwój sytuacji jest szczególnie istotny z punktu widzenia Teheranu. Iran uważa, że zarówno w przypadku Afganistanu jak i Syrii nie może dość do wojskowego rozwiązania konfliktu, dlatego negatywnie podchodzi do pomysłów zbrojenia opozycji.
Afganistan i Syria to kraje, w których rozwój sytuacji jest szczególnie istotny z punktu widzenia Teheranu. Iran uważa, że zarówno w przypadku Afganistanu jak i Syrii nie może dojść do wojskowego rozwiązania konfliktu, dlatego negatywnie podchodzi do pomysłów zbrojenia opozycji. Według niego Syrii potrzebne jest polityczne rozwiązanie. Zaniepokojenie ze strony Teheranu budzi również produkcja narkotyków w Afganistanie oraz ich przemyt przez Iran.

Mohammad Hassan Fadai Fardem, Dyrektor Generalny Departamentu Europy Północnej i Wschodniej irańskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych mówił o tym w trakcie poniedziałkowego (15.07.2013) seminarium w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych.

Iran z dużą uwagą śledzi procesy związane z Arabską Wiosną oraz zmianami zachodzącymi w regionie po odsunięciu od  władzy wywodzącego się z Bractwa Muzłumańskiego Muhmmada Mursiego. Egipt to kraj, w którym sytuacja budzi niepokój, ze względu na narastające różnice między frakcjami.  

Dyskusja dotyczyła także kierunków polityki zagranicznej Islamskiej Republiki Iranu po ostatnich wyborach prezydenckich. Jako, że Turcja i Katar są strategicznymi partnerami Iranu rozmawiano też o stosunkach z tymi państwami. Nadal pozostają one dobre, chociaż Teheran ma inne stanowisko wobec kwestii syryjskiej, niż Ankara i Doha.

Ciekawym wątkiem spotkania były relacje ekonomiczne Teheranu z krajami Bliskiego Wschodu. Z punktu widzenia Iranu ważne są Irak, Zjednoczone Emiraty Arabskie oraz Syria, z którą współpraca w tym momencie polega głównie na udzielaniu pomocy humanitarnej.

Opr. Eric Mietz i Kinga Brudzińska
Fot. Jadwiga Winiarska