• Wersja dla niedowidzących
  • wersja mobilna
  • e-Księgarnia
  • RSS
  • Dołącz do nas na Facebook
  • Dołącz do nas na Twitter
  • Dołącz do nas na Flickr
  • Oglądaj nas na YouTube
  • Dołącz do nas na Instagram
  • PISM English version
  • ПИМД Российская версия
Strona główna > Publikacje > Komentarze PISM

Komentarze PISM

font lower
font default
font bigger
podziel się:
facebook
twitter
gogole+
linkedin

 

Redakcja: Sławomir Dębski (dyrektor PISM), Bartosz Wiśniewski (kierownik BBA), Rafał Tarnogórski (redaktor prowadzący), Anna Maria Dyner, Sebastian Płóciennik, Patrycja Sasnal, Justyna Szczudlik, Jolanta Szymańska, Marcin Terlikowski, Tomasz Żornaczuk 
17 kwietnia 2019
nr 18/2019
Komentarz PISM: Zmiany we współpracy Chin z Europą Środkową po szczycie w Dubrowniku
Ósmy szczyt premierów Chin i państw Europy Środkowej (16+1) w Dubrowniku potwierdził zmianę chińskiego podejścia do tej formuły. Rozszerzenie platformy o Grecję, czyli faktyczne przekształcenie inicjatywy w 17+1, oraz ściślejsza współpraca z Węgrami i państwami bałkańskimi mają pomóc Chinom w łagodzeniu krytycznego stanowiska UE. Zmniejsza się zainteresowanie ChRL współpracą z innymi państwami V4, głównie ze względu na ich relacje z USA.

Marcin Przychodniak
15 kwietnia 2019
nr 17/2019
Komentarz PISM: Upadek prezydenta Sudanu
Masowe protesty społeczne doprowadziły 11 kwietnia do upadku sudańskiego prezydenta Omara al-Baszira. Państwem zarządza tymczasowa rada wojskowa, która zapowiada daleko idące zmiany wewnętrzne. Koniec 30-letnich rządów Al-Baszira ułatwi Sudanowi wyjście z izolacji.

Jędrzej Czerep
12 kwietnia 2019
nr 16/2019
Komentarz PISM: Brexit: odroczenie brytyjskiego wyjścia w obliczu kryzysu politycznego
10 kwietnia nadzwyczajny szczyt Rady Europejskiej (RE) zaakceptował wniosek Zjednoczonego Królestwa (UK) w sprawie odroczenia daty wyjścia, ustanawiając jako jego najpóźniejszą datę 31 października. Wniosek unaocznił ostrość sporu o brexit w UK, zaś decyzja o przedłużeniu – nasilające się różnice zdań i interesów w gronie UE-27.

Przemysław Biskup
11 kwietnia 2019
nr 15/2019
Komentarz PISM: Wybory parlamentarne w Izraelu – zwycięstwo Benjamina Netanjahu
Przyspieszone wybory do Knesetu wygrał Likud kierowany przez premiera Benjamina Netanjahu, a wynik potencjalnych koalicjantów umożliwia mu utrzymanie obecnego rządu w zbliżonym kształcie. Wzmacnia to Netanjahu w obliczu oskarżeń korupcyjnych, ale może wymagać od niego znacznych ustępstw politycznych w celu utrzymania się przy władzy.

Michał Wojnarowicz
07 marca 2019
nr 14/2019
Komentarz PISM: Macron wraca do gry – propozycje prezydenta Francji przed wyborami europejskimi
W opublikowanym 5 marca br. liście do Europejczyków prezydent Francji Emmanuel Macron apeluje o zacieśnienie integracji europejskiej. Próbuje w ten sposób odbudować nadszarpniętą przez problemy wewnętrzne pozycję lidera obozu zwolenników integracji i wyznaczyć kierunki debaty o przyszłości Europy. 

Melchior Szczepanik
01 marca 2019
nr 13/2019
Komentarz PISM: Szczyt Kim–Trump: bez przełomu w Hanoi
Szczyt przywódców Korei Północnej i USA w Hanoi w dniach 27–28 lutego zakończył się bez przyjęcia wspólnego stanowiska. Świadczy to zarówno o trudnych do przezwyciężenia różnicach zdań między KRLD a USA, jak i o przecenieniu formuły spotkań na szczycie. Niepowodzenie tego formatu może doprowadzić do zintensyfikowania dialogu międzykoreańskiego.

Oskar Pietrewicz
19 lutego 2019
nr 12/2019
Komentarz PISM: Przedterminowe wybory parlamentarne w Hiszpanii
15 lutego premier Hiszpanii Pedro Sánchez ogłosił decyzję o zarządzeniu przedterminowych wyborów parlamentarnych na 28 kwietnia (miesiąc przed wyborami do Parlamentu Europejskiego i samorządowymi), ryzykując utratę władzy. Sondaże wskazują, że najbardziej prawdopodobnym scenariuszem jest powstanie centroprawicowej koalicji Partii Ludowej (PP), Ciudadanos i Vox. Nie można jednak wykluczyć wzrostu poparcia dla rządzącej Hiszpańskiej Socjalistycznej Partii Robotniczej (PSOE), pozwalającego na powołanie większościowego rządu koalicyjnego.

Maciej Pawłowski
18 lutego 2019
nr 11/2019
Komentarz PISM: Po warszawskiej konferencji na temat Bliskiego Wschodu
Konferencja ministerialna poświęcona pokojowi i bezpieczeństwu na Bliskim Wschodzie (13–14 lutego br.), zorganizowana w Warszawie z inicjatywy Polski i Stanów Zjednoczonych, stworzyła okazję do oceny źródeł zagrożeń dla bezpieczeństwa w regionie. Stany Zjednoczone i większość państw Bliskiego Wschodu za główne zagrożenie uważają politykę Iranu. Znaczenie zapoczątkowanego w Warszawie procesu jednak będzie ograniczone, jeśli nie zostanie on poszerzony o ważne państwa regionu, w tym Turcję, a docelowo sam Iran.

Patrycja Sasnal, Bartosz Wiśniewski
05 lutego 2019
nr 10/2019
Komentarz PISM: Zawieszenie i wypowiedzenie przez USA traktatu INF
2 lutego br. USA zawiesiły stosowanie Traktatu o całkowitej likwidacji pocisków krótkiego i średniego zasięgu (INF), podpisanego z ZSRR w 1987 r. (zakazuje on produkcji, posiadania i testowania wystrzeliwanych z lądu pocisków manewrujących i balistycznych o zasięgu 500–5500 km). Ponadto rozpoczęły trwającą sześć miesięcy procedurę wystąpienia z układu. Zrealizowały ostrzeżenie z 4 grudnia 2018 r., że podejmą takie działania, jeśli Rosja nie zaprzestanie łamania traktatu INF w ciągu 60 dni. 

Artur Kacprzyk
31 stycznia 2019
nr 9/2019
Komentarz PISM: Departament Sprawiedliwości USA oskarża Huawei o kradzież technologii
Departament Sprawiedliwości USA upublicznił 28 stycznia akt oskarżenia wobec Huawei. Zarzuca chińskiej firmie, że w latach 2012–2014 kradła tajemnice handlowe od amerykańskiej filii T-Mobile. Przedstawienie zarzutów w czasie negocjacji handlowych pomiędzy USA a ChRL to próba wymuszenia koncesji na stronie chińskiej. Amerykańskie oskarżenia mają także przekonać partnerów USA, aby ograniczyli wpływy chińskich firm, np. podczas budowy sieci 5G.

Marcin Przychodniak
25 stycznia 2019
nr 8/2019
Komentarz PISM: Zaostrzenie kryzysu politycznego w Wenezueli
Przewodniczący Zgromadzenia Narodowego Wenezueli Juan Guaidó ogłosił 23 stycznia, że obejmuje funkcję pełniącego obowiązki głowy państwa. Proklamacja ta zyskała poparcie największych państw obu Ameryk (z wyjątkiem Meksyku). Te działania nie skłonią prezydenta Nicolása Maduro do ustąpienia i najprawdopodobniej wywołają nową falę przemocy i represji wobec opozycji. UE może odegrać kluczową rolę w staraniach na rzecz pokojowego rozwiązania kryzysu.

Bartłomiej Znojek
24 stycznia 2019
nr 7/2019
Komentarz PISM: Traktat z Akwizgranu: niemiecko-francuski sygnał dla UE
22 stycznia br. w Akwizgranie – 56 lat po zawarciu Traktatu elizejskiego – Angela Merkel i Emmanuel Macron podpisali porozumienie uzupełniające dokument z 1963 r. Potwierdza on bliską współpracę obu państw szczególnie w sferze polityki europejskiej, obrony i gospodarki. Wprawdzie nie zawiera przełomowych propozycji dla przyszłości UE, ale może stanowić impuls do rewitalizacji Trójkąta Weimarskiego.

Lidia Gibadło, Łukasz Jurczyszyn
23 stycznia 2019
nr 6/2019
Komentarz PISM: Przyszłość tranzytu rosyjskiego gazu przez Ukrainę: KE próbuje przełamać impas
Podczas drugiej rundy ministerialnych rozmów w sprawie utrzymania tranzytu rosyjskiego gazu przez Ukrainę po 2019 r. Komisja Europejska przedstawiła propozycję zawarcia nowej umowy przesyłowej. Ma ona być punktem wyjścia do dalszych negocjacji, utrudnianych dotychczas przez stronę rosyjską. Wydaje się jednak, że propozycja KE nie zmieni rosyjskich kalkulacji.  Rosja będzie liczyć z jednej strony na ustępstwa Ukrainy, a z drugiej na osłabienie jej wiarygodności w oczach UE. Nie można wykluczyć, że Rosjanie zamierzają przeciągać rozmowy do końca roku, co uderzy w Ukrainę ekonomicznie i politycznie.

Bartosz Bieliszczuk
18 stycznia 2019
nr 5/2019
Komentarz PISM: Polityczny pat w sprawie brexitu po głosowaniach w Izbie Gmin
15 stycznia br. Izba Gmin odrzuciła porozumienie z UE w sprawie brexitu wynegocjowane przez Theresę May. Skutkiem porażki rządu było głosowanie nad wotum nieufności 16 stycznia, zakończone pyrrusowym zwycięstwem premier. Prawdopodobnym następstwem będzie przesuwanie się ośrodka decyzji dotyczących brexitu z rządu do Izby Gmin.

Przemysław Biskup
18 stycznia 2019
nr 4/2019
Komentarz PISM: Europa solidarna: Hiszpania wobec przyszłości UE
16 stycznia br. premier Hiszpanii Pedro Sánchez zaprezentował na forum Parlamentu Europejskiego (PE) wizję przyszłości UE bliską propozycjom prezydenta Francji Emmanuela Macrona. Możliwości jej realizacji są ograniczone ze względu na różnice zdań między państwami członkowskimi w kwestiach polityki migracyjnej, konkurencyjności i pogłębiania integracji europejskiej.

Maciej Pawłowski
14 stycznia 2019
nr 3/2019
Komentarz PISM: Nowa inicjatywa dyplomatyczna Stanów Zjednoczonych wobec Bliskiego Wschodu
We wspólnym polsko-amerykańskim oświadczeniu z 11 stycznia br. rządy obu państw zapowiedziały zwołanie do Warszawy na 13–14 lutego br. konferencji ministerialnej w sprawie budowania pokoju i bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie. Spotkanie ma zainicjować dialog na temat nowej architektury bezpieczeństwa w regionie.

Patrycja Sasnal, Bartosz Wiśniewski
11 stycznia 2019
nr 2/2019
Komentarz PISM: Wizyta Kim Dzong Una w Chinach: preludium do drugiego szczytu KRLD–USA
W dniach 7–10 stycznia br. Kim Dzong Un odwiedził Chiny, gdzie spotkał się z przewodniczącym Xi Jinpingiem. Czwarta w ciągu dziesięciu miesięcy wizyta Kima w tym kraju miała wzmocnić pozycję KRLD w rozmowach z USA i dialogu międzykoreańskim. Wizyta potwierdza też, że rozwiązanie problemów na Półwyspie Koreańskim nie będzie możliwe bez zaangażowania Chin.

Oskar Pietrewicz
08 stycznia 2019
nr 1/2019
Komentarz PISM: Skarga Ukrainy do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w sprawie incydentu w Cieśninie Kerczeńskiej
7 stycznia br. Ukraina uzupełniła wniesioną wcześniej do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka (ETPC) skargę międzypaństwową przeciwko Rosji w związku z wydarzeniami, które miały miejsce na Morzu Czarnym i w Cieśninie Kerczeńskiej 25 listopada 2018 r., oraz z aresztowaniem przez rosyjską straż przybrzeżną 24 członków załogi okrętów ukraińskiej marynarki wojennej. Ten krok umożliwi Trybunałowi ocenę legalności rosyjskich działań z punktu widzenia poszanowania praw człowieka.

Szymon Zaręba