2019-08-08 - Biuletyn

Mateusz Piotrowski

Przestrzeń kosmiczna w polityce bezpieczeństwa administracji Donalda Trumpa

USA utworzą całkowicie nowy rodzaj sił zbrojnych przeznaczonych do prowadzenia operacji w kosmosie. Jest to odpowiedź na wzrost zagrożenia ze strony Chin i Rosji, szybko rozwijających
systemy kosmiczne o wojskowym zastosowaniu. W rezultacie NATO po raz pierwszy w historii przyjęło politykę wobec kosmosu. Konsekwencje tych działań zobowiążą także sojuszników
nieposiadających zdolności kosmicznych, którzy będą musieli wypracować własną politykę w tej dziedzinie.

2019-08-08 - Komentarz

Marek Wąsiński, Damian Wnukowski

Osłabienie juana - kolejna eskalacja sporu USA-ChRL

Stany Zjednoczone i Chiny eskalują konflikt handlowy pomimo prowadzonych negocjacji nad jego zażeganiem. W odpowiedzi na kolejne amerykańskie cła chińskie władze pozwoliły 5 sierpnia na deprecjację waluty poniżej symbolicznej wartości 7 juanów za dolara, co m.in. doprowadziło do spadków na głównych światowych giełdach. Przedłużający się i eskalujący spór – rozszerzony o kwestie walutowe – będzie negatywnie wpływał na światową gospodarkę, w tym UE.

2019-08-07 - Biuletyn

Jakub Pieńkowski

Rumuńska scena polityczna u progu kampanii prezydenckiej

W lipcu br. główne rumuńskie partie nominowały kandydatów w listopadowych wyborach prezydenckich. Liderzy rządzącej koalicji nie uzgodnili wspólnego kandydata. Partia Socjaldemokratyczna (PSD) desygnowała premier Vioricę Dăncilę, następczynię skazanego prezesa Liviu Dragnei, a Sojusz Liberałów i Demokratów (ALDE) – marszałka Senatu Călina Popescu-Tăriceanu. Zmniejsza to szansę na zwycięstwo obozu rządzącego nad prezydentem Klausem Iohannisem. Jego reelekcja będzie sprzyjać kontynuacji polityki zagranicznej Rumunii, której ważnym elementem jest sojusz z Polską.

2019-08-06 - Biuletyn

Agnieszka Legucka

Walka z rosyjską dezinformacją w Unii Europejskiej

Rosja prowadzi kampanie dezinformacyjne przeciw Unii Europejskiej, wykorzystując media tradycyjne oraz internet, w tym media społecznościowe. Skuteczność zwalczania rosyjskiej dezinformacji przez UE i państwa członkowskie była dotychczas ograniczona. Działania te wymagają wzmocnienia na poziomie międzynarodowym i krajowym, a także zwiększenia świadomości społecznej na temat korzystania z mediów.

2019-08-05 - Komentarz

Artur Kacprzyk

Koniec traktatu INF

Stany Zjednoczone wystąpiły 2 sierpnia br. z Traktatu o całkowitej likwidacji pocisków rakietowych krótkiego i średniego zasięgu (INF) z 1987 r., wskazując na wieloletnie łamanie go przez Rosję. Administracja Donalda Trumpa chce rozwinąć technologię i wprowadzić do służby zakazane wcześniej wystrzeliwane z lądu pociski manewrujące i balistyczne o zasięgu 500–5500 km. Będzie dążyła do rozmieszczenia takich pocisków, wyposażonych wyłącznie w głowice konwencjonalne, w Azji, a być może także w Europie. Będzie to jednak zależało od dynamiki politycznej w USA i ustaleń z sojusznikami.

2019-08-02 - Biuletyn

Andrzej Dąbrowski

Polityka zagraniczna Japonii w kontekście rywalizacji Stanów Zjednoczonych z Chinami

Zwycięstwo koalicji Partii Liberalno-Demokratycznej i Komeito w uzupełniających wyborach do izby wyższej japońskiego parlamentu nie przyniesie istotnej zmiany w polityce zagranicznej Japonii. Nie pozwoli też na postulowaną przez Abe Shinzo reformę ustawy zasadniczej, dla której brakuje większości konstytucyjnej. Zmieniona konstytucja stworzyłaby dla Japonii nowe możliwości współpracy wojskowej z USA i mogłaby pogorszyć relacje z Chinami. Mimo to można oczekiwać aktywniejszej polityki gospodarczej i bezpieczeństwa Japonii wobec Chin i USA. Rywalizacja tych państw staje się dla Japonii głównym wyzwaniem.